Genomsnittlig viktökning under graviditeten
Vi tyckte att de kunde vara kul för er att se hur ni medlemmar går upp i vikt under graviditeten, så därför gjorde vi en sammanställning med den genomsnittliga viktökningen i form av ett diagram. I diagrammet kan man se den genomsnittliga viktförändringen procentuellt (jämfört med angiven vikt vecka 1) som heldragen linje, medan de blå och begie fälten med streckade linjer anger något som i statistiska sammanhang kallas för “standardavvikelse”. Dessa anger något förenklat sagt spridningen på viktförändringarna bland medlemmarna.
Från diagrammet kan man till exempel se att i vecka 19 har ni gått upp i genomsnitt 10% (± 9%) i vikt, medan den ‘normala’ uppgången ligger mellan 1 och 19%. Efter vecka 20 är det egentligen ännu så länge för få medlemmar som knappat in sin vikt, därför ser kurvan lite underlig ut efter 20 veckor.
Se också Genomsnittlig viktuppgång under graviditeten och Genomsnittlig viktuppgång.
Forsätt rapportera in er viktförändring så presenterar vi snart en ny kurva!



Är i vecka 25 och har gått upp 8 kilo
Vecka 20+5, -1kg och underviktig från förr… Hoppas att vikten börjar öka snart!
jag är i v 35 o har gått upp 17kg. Hoppas det ej blir mer, med min första gick jag upp 30kg,
Viktuppgång i snitt under graviditeten
Av praktiska skäl indelar man graviditeten i 1:a, 2:a och 3:e trimestern (tredjedelen).
» 1:a trimestern är de första 12 veckorna. Då är det rimligt att gå upp 1-2 kilo.
» 2:a trimestern är mellan vecka 12 och 28. Då är det rimligt att gå upp 300-400 gram per vecka.
» 3:e trimestern är från 28:e till 40:e veckan. Då är det bra att gå upp mindre än 3 kilo och mer än 1 kilo per månad.
(www.niomanader.se)
I vecka 15 har jag gått ner 2,5 kg. så kan det går när man lider av illamående. Lyckligtvis har jag lite extra från början…
Har läst någonstans hur mycket man går upp procentuellt genom hela graviditeten.. men nu kommer jag inte ihåg vart jag läste det.. Är det nån som vet?
Tex. vecka 1-12 10%
13-20 20% osv. ?
är nu i vecka 26 och har gått upp nästan 6 kilo, så inte så överdrivet mycket tycker jag själv… rätt skönt och hoppas att det inte blir mer än runt tio sammanlagt.. jag äter ändå på som vanligt o unnar mig godis så ja måste väl ha bra ämnesomsättning
Gick ner 4 kg under tiden jag mådde illa och nu har jag gått upp dem 4 kilona… Så ligger på +-0… Är i v 17 (16+2)
V. 16 här o jag har gått upp lite drygt 4 kg. Ja man känner sig lite rund o små fet nu, men känslan blir nog bättre när magen blir riktig liksom…;)
mitt första barn gick jag upp ca 20kg om jag inte minns fel. Det är 10 år sedan.
När andra sonen kom för 3 år sedan gick jag upp från 48kg till 80 kg.Alltså 32 kg. Det ni
Denna graviditet har jag inte vägt mig ännu.Tänker inte göra det heller Förens jag måste på MVC. Men är inte så intresserad av hur mycket vikt jag lägger på mig.Allt försvinner ändå sen.
är i vecka 7. har gått upp som tusan, trodde jag åt mycke, har gått upp ungefär 6kg men äter inte mer än vanligt, så de är konstigt. ;s
men ändå så är de som om jag väger ett ton, tycker inte om den känslan att ha gått upp så mycke.. ;s
Min totala upgåmg under graviditeten blev 15 kg. Min lilla ängel föddes i v 39+2
Tjo nu i vecka 29 så har jag gått upp ca 6,5kg =)