Gruppforum / Oktobermammor 2012

En liten flicka!

Mlin · 2012-05-21 · 8 svar

2012-05-21 14:17
Imorse var jag på RUL! Det var ett friskt litet flickebarn som sprattla runt som bara den :) Alldeles, alldeles underbart...

8 svar i tråden

2012-05-21 14:26
Vad roligt! Grattis :) Spännande egentligen att man kan se vilket kön barnet har redan nu. En liten flicka, vad härligt!

Vi har inte bestämt än ifall vi vill veta könet eller ej, men vi behöver inte bestämma oss förrän 6e juni då det är dags för vårt rul. Jag drömde i helgen att vi fick veta att vi väntar en pojke. I början var jag säker på att det var en flicka men den känslan har suddats ut och nu kan jag inte säga vad jag tror.

Nu kan du ju börja köpa rosa kläder, det finns så söta flickbabykläder så jag sku kunna köpa upp allt!
2012-05-21 14:29
Tack!! =) Jag var ganska säker på en pojke, haha. Men det spelar faktiskt ingen roll ju!

Men jag tycker det känns roligt att veta så att man kan planera lite och så känns det mer personligt på någe sett, att man kan säga hon istället för den/det :)

Hoppas ditt RUL går bra det också!
2012-05-21 14:44
Grattis! Helt opartiskt måste jag säga att flickor är det bästa ;)) Vi valde också att ta reda på det när vi väntade vår tjej - just gör att det skulle bli mer personligt. Det var inte "den" längre - det var lilla Linnéa! Underbart :) plus att shoppingen underlättas! Stort grattis till lilla tjejen :)
2012-05-21 15:37
Vad roligt, grattis! Jag vet inte om jag ska kolla vill så gärna men har två vänner som gjorde rul och de sa att det skulle bli flickor o nu i veckan fick de varsin pojk ;) den ena vännen hade köpt rosa vagn ;) de säger väl att det är lätt att se pojkar men flickor är svårare och jag vill så innerligt ha en tjej, har en pojke innan och skulle de bli lika för mig att de säger tjej o det blir kille hade jag nog blivit lite besviken, även om jag kommer älska det lika mycket om det blev en pojk. Men det är väl inte 100 % säkert
2012-05-21 15:42
Jag kommer nog att handla unisex-saker =) Jag är inte så tjejig av mig själv, så det blir nog som jag =)

Näem man får va lite beredd på att det kan vara en pojke också så man inte får en så stor chock,haha!

Tack för grattis!!
2012-05-24 21:43
Åhååå underbart! Den känslan går verkligen inte att beskriva. . . Ren LYCKA <3

Vi väntar också en lite flicka :)
2012-05-24 22:20
Grattis! Ska på RUL den 7:e juni och då får vi se vad vi väntar :)

Tror det underlättar att veta, speciellt nu när vi väntar andra barnet. Lättare med vagn och om jag kanske måste köpa lite pojk kläder eftersom vi har en flicka sen innan ^^
2012-05-26 21:22
Vad kul med en flicka :) fick reda på i torsdag att vi väntar en liten pojke :) som ni skriver blir det mer personliget om man vet vad som gömmer sig sär inne :)

Svara

Logga in för att svara

Forumet är medlemmarnas egna erfarenheter, inte medicinsk rådgivning. Vid oro – kontakta barnmorska eller ring 1177.

← Tillbaka till Oktobermammor 2012