Gruppforum / Junimammor 2012

Blivande mamma över 40...finns det fler?

Freddesfru · 2011-10-20 · 16 svar

2011-10-20 18:30
Hej!

Jag har PCOS och har inte haft några ägglossningar utan stimulering av pergotime tidigare. Vid två tillfällen (13 & 10 år sedan) har jag varit gravid men fått missfall. Jag hade slutat att hoppas och nu helt plötsligt har jag blivit gravid utan behandling. Det känns helt underbart (men är såklart orolig för missfall).

Det som jag tycker är svårast är folks uppfattning om att det är fel att få barn i min ålder, själv känner jag mig ungdomlig och inte orolig för åldern. Jag är 42 år och är gravid i vecka 5+3.

16 svar i tråden

2011-10-22 10:26
Åh, hoppas det går vägen denna gång.

Klart att det inte är fel, det verkar som om ditt barn är både efterlängtat och älskat, det är huvudsaken!
2011-10-22 11:40
Det är så absolut inte fel. Det är helrätt att få barn när man är över 40 om man KAN, och nu var det ju utan behandling och allt så det lutar ju åt att det är någon som verkligen VILL komma till världen:)!

Jag är själv 37 och väntar mitt första barn (efter IVF, det ville inte bli något när vi försökte manuellt), och tycker att det känns underbart. Jag har ett bra jobb, en klok och vuxen man och ett underbart liv. Nu är det så helrätt med barn!

För några år sedan gick jag en utbildning tillsammans med en tjej som då var 42 och blev gravid, trots att hon "gett upp" p g a ålder. Vi gick utbildningen tillsammans i två år så jag VET också att hon blev en superbra mamma!

Jag tror knappt att det är någon som lyfter på ögonbrynen längre, mammor tenderar ju att bli allt äldre.

Och GRATTIS!

/:)
2011-10-22 13:31
Stort grattis till att du har blivit gravid! Om du har blivit gravid utan någon som helst behandling så var det helt enkelt meningen att du skulle bli gravid efter 40!!! Jag är 39 och väntar mitt första barn och känner mig jätteredo att bli mamma. Vid 25 var jag det definitivt inte... Det finns tyvärr alltid folk som har åsikter om allt i alla lägen. De måtte ha väldigt trista liv om de har tid och ork att lägga sig i andras...stäng öronen för sånt skitsnack! Tänk enbart på vilket litet mirakel som du har i magen...:-)
2011-10-25 20:27
Jag 40 år har en tjej på 4 år har haft tre missfall och är nu i femte veckan lite orolig men hoppas på det bästa
2011-10-25 22:38
Hinner bli 40 innan det är dax.....och det är mitt första....

Har varit inne här och läst ett par veckor nu och kände det var dax att ge sig tillkänna.

Grymt bekymrad kring allt vad kromosomer innebär.

Har ju inte hört annat än tjatet om att skaffa barn i tid pga av riskerna....

Just nu känns oron större än glädjen. Känns inte riktigt som man vågar vara riktigt glad än,,,trots allt så är det ju tidigt....

//Maria
2011-10-25 23:17
"mamma är ingen ålder, det är något man är". Kör på tjejer, ni klarar det! Skit i dom gnölfisarna,vill ni ha barn så hoppas jag att ni får! Var starka och Lycka till!! Kram
2011-10-25 23:28
Grattis till er! Det är underbart att vara lite äldre och få barn! Åldern har ingen betydelse! Lycka till allihop och kram!
2011-10-26 00:03
Jadå, det finns fler. Jag är 40 o väntar första barnet. 11 veckor kvar om allt går vägen. Man är ju lite extra orolig tror jag, har också ett par missfall med i bagaget. Dessutom har mitt förhållande kraschat under graviditeten så jag kommer att bli ensamstående....hu, hemska tanke.

Lycka till med bebisen. Kram
2011-10-26 09:01
Hejsan!

Här är en som är också 42 och hinner bli 43 och vänta min fjärde barn, en sladdis som kom oväntad. Jag försökte med ivf för 2år sedan utan resultat och nu blev det på naturlig väg utan äns att försöka. Det bli vår första barn tillsammans med min nya man av 3år.

Är i v/18+5 idag och Har BF 22mars och det blir en flicka om allt gå bra, varit på utl i fredags.

Lycka till alla blivande mammor över 40
2011-10-27 11:09
Grattis och lycka till =)

Strunta i vad folk tycker och njut.

Jag och min sambo hade också funderingar om åldern (jag är 41) och om vad folk ska tycka och tänka. Men vi har beslutat oss för att strunta i allt sådant och i alla fall försöka och hoppas på att det blir en liten =). Vi har ju massor av trygghet och kärlek att ge........

Kram
2011-10-27 20:59
Här har du en till. Jag kommer hinna bli 41 innan vår bebis kommer. Men lika som du känner jag mig ungdomlig. Jag bryr mig faktiskt inte så mycket om vad folk tycker eller säger. Vårt barn är planerat och efterlängtat. För mig och min man känns det rätt och det är det enda som betyder något.

Det jag tycker är jobbigt är oron för kromosom fel. Det pratas så mycket om det, så ibland känns det som alla över 40 får såna barn. Så det oroar jag mig mycket över.

Grattis och lycka till nu :)
2011-10-27 21:55
petraw skrev den 2011-10-27 20:59:08

Här har du en till. Jag kommer hinna bli 41 innan vår bebis kommer. Men lika som du känner jag mig ungdomlig. Jag bryr mig faktiskt inte så mycket om vad folk tycker eller säger. Vårt barn är planerat och efterlängtat. För mig och min man känns det rätt och det är det enda som betyder något.

Det jag tycker är jobbigt är oron för kromosom fel. Det pratas så mycket om det, så ibland känns det som alla över 40 får såna barn. Så det oroar jag mig mycket över.

Grattis och lycka till nu :)

Oron förtar glädjen...jag tycker det är skitjobbigt....Jag vill ju bara vara lika glad och possitiv som alla (nästan) andra här..
2011-10-29 10:01
Hej!

Stort grattis till er alla:-)

Känns för mig som om det "nästan" är första gången, då det är drygt 18 år sedan min yngsta föddes...har två barn...en son på 20 år och en dotter på 18 år.

Ser verkligen fram emot denna lilla nykomling och längtar till den 15/11, då det är dags för inskrivningen.

Lycka till!!!
2011-10-29 12:37
Hej ! Först och främst ett stort grattis till graviditeten. Håller med de förgående läsare om att fullständigt srunta i vad folk har för åsikter.

Jag fick mina första barn när jag var 19 & 21 folk brydde sig mer än de behövde, nu är jag fick barn för 11 månader sen aå fanns dessa åsikte kvar med att jag var knäpp som skulle börja om med bebis osv....Vad ska dom nu säga när jag nu ska ha barn igen........ Vet du vad ?? Det skiter jag i rent ut sagt,

Håller alla tummar för er !! Oj glömde säga jag är 72:a

Kram
2011-10-31 10:19
Hej,

Jag är 41 och gravid i vecka 6 efter vår första IVF. Känns helt fantastiskt. BF 29 juni. När är din?
2011-10-31 10:33
Idag är jag i V/19+3 min BF är den 22mars och är 42år

Svara

Logga in för att svara

Forumet är medlemmarnas egna erfarenheter, inte medicinsk rådgivning. Vid oro – kontakta barnmorska eller ring 1177.

← Tillbaka till Junimammor 2012