Gruppforum / Augustimammor 2012

Tätt mellan syskonen

tess84 · 2011-12-30 · 9 svar

2011-12-30 17:54
jag har börjat fundera lite på att det kanske kommer bli tätt imellan barnen eftersom min son blir 1 år i juli och i agusti är det beräknat att nästa ska komma.

vad tror ni?

9 svar i tråden

2011-12-30 19:26
Är man bara medveten av vad man ger sig in i så går allt. Nu har inte jag så tätt mellen mina. De är 1 år och 8 månader mellan mina. Dock så väntar jag nr 3 nu oxå. De kommer vara 2 år och 3 månader drygt mellan dom yngsta. Mellan älsta o yngsta kommer de vara nästan 4 år. Allt går om man bara vill och man klarar mer än vad man tror. Du ska se att du kommer fixa de. Lycka till.
2011-12-30 19:32
Jag har 10 månader mellan mina barn (nu 5 månader o 15månader). Allt går bara du/ni vill. Se till bara att ni inte glömmer varandra under resans gång
2011-12-30 21:14
JAg kommer ha 15 månader mellan mina min första föddes 11-06-05 och nästa är beräknad till 12-08-10 så. Vist kommer det bli tufft i början men det var det ju bara att få hem en, haha man kommer nog in i det rätt fort :)
2011-12-30 21:49
Väntar andra barnet i augusti (om det går vägen). har då 2,5 år mellan barnen. Det känns helt okej, hade nog velat ha tätare men det blir inte alltid som man vill.

Har kompisar som har bara 16 månader emellan och de har de tufft nu med två små, men barnen leker ju väldigt bra med varandra sedan och blir ofta väldigt tajta, så det får man ju välja själv..
2011-12-31 11:13
Hej

Mellan mina barn som nu är 12 och 10 år är det nästan 2år. Det var tufft kan jag erkänna. Även fast inte mina har varit väldigt lugna i sina påhitt. Det var jobbigt ett bra tag.

Nu har de ett väldigt stöd av varandra istället och de har lekt bra ihop hela tiden.

Nu ska det bli kul med en liten som man kan få njuta lite av ta det lite lugnare och få snosa lite på.
2012-01-01 17:20
Vi kommer få 1år och 5 månader emellan. Väntar nummer 2 nu och han är beräknad 21/4 :)

Jag är säker på att det kommer bli tufft men dom kommer ha så mycket utbyte av varandra senare :)
2012-01-01 18:20
vi är också inne på att skaffa barn tätt. just för att de ska få så mycket utbyte av varandra som möjligt och komma varnadra nära. den som är äldst kommer inte att minnas något av när hen var ensamt barn utan alltid minnas sin barndom tillsammans med sitt syskon.

kan tänka mig at det är ett himla jobb med två små samtidigt. men skönt när de är större att vara nära i ålder.

men jag tänker att det är lätt för mig nu att planera så.. om 30 veckor kanske jag inte alls är lika pigg på att köra ett varv till utan paus.

hur tycker du tess84 att det har varit att vara gravid och samtidigt ha ett så litet barn?
2012-01-02 21:08
tess84 skrev den 2011-12-30 17:54:35

jag har börjat fundera lite på att det kanske kommer bli tätt imellan barnen eftersom min son blir 1 år i juli och i agusti är det beräknat att nästa ska komma.

vad tror ni?

Jag har 1,5 år mellan mina största barn och der gick hur bra som helst, ingen avundsjuka från storasyster. De har mycket utbyte av varandra nu, men det är även mycket bråk dem emellan nu 5,5 år oh 7 år är de nu. Sedan är det 3 år mellan nästa syskon och då gick det också bra utan avundsjuka, de hjälper gärna till med lillebror som nu är 2 år. Tror dock det kan bli lite mer mellan 2 åringen och det nya barnet som snart kommer.......det kan bara tiden utvisa. Jag tror inte det finns den perfekta ¨åldern mellan syskon utan det får bli som det blir bara man gör det bra som förälder. Det är dock viktigt att försöka få syskon för det är nog inte så roligt att vara ensambarn........
2012-01-10 17:55
hej! jag har 1år och 3månader mellan mina och det går jätte bra=) och nu väntar vi vårat tredje=)

Svara

Logga in för att svara

Forumet är medlemmarnas egna erfarenheter, inte medicinsk rådgivning. Vid oro – kontakta barnmorska eller ring 1177.

← Tillbaka till Augustimammor 2012