vinterkläder till 1 åring
Ida-93 · Ställd 2011-09-01 · Uppdaterad 2026-09-05
vi lär måste ha i en 1,5 ings storlekar..
dessutom börjar han på dagis och behöver extra varma/bra kläder!
(vi bor högst upp i norr vilket medför den kallaste grymmaste vintern i sverige)
så bra och varma kläder är ett måste!
overall inklusive skor! :)
7 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Gå in på alla stora klädkedjors hemsidor och titta lite men de leker ju på ett helt annat sätt när de är så små så jag skulle satsa på rejäla vinterskor. Dyrt är bra men inte alltid bäst. Mössa och vantar & möjligtvis halsduk! Kolla vilket foder allt är tillverkat i och var noga med att det inte \"svettas\" så att det blir fuktigt sen Du har ju H&M,Lindex,Kappahl,Polarn o Pyret, Didrikson (de har grymma overaller men dyra!). Hoppas du hittar det du letar efter! :)
Anmäl innehåll
jag brukar beställa grejer från ellos =)
Anmäl innehåll
Bra skor har bland annat Kavat och Timberland :) Men kolla tradera där kan du hitta väldigt mycket till bättre priser än butikerna.
Anmäl innehåll
tack smuurfan! =) hittade några reima overaller hos \"wilma morris\" sida.. skit fin o reima är ju alltid bra.:p ska kolla in dina tips om skor med.=)
Anmäl innehåll
Riktigt bra vinterskor är Kuoma skor, bor själv ganska långt upp i sverige (Arjeplog) och här är dom skorna super bra.
Anmäl innehåll
Det var så lite så :) Är själv ute på jakt åt min 2,9 åring och han är ju 3år i vinter så nu är det högre krav :/ Reima fick bäst i test i år faktiskt, föräldrar och barns senast nummer :) Den som kostar 1700kr kommer inte ihåg vad modellen hette.
Anmäl innehåll
Jag tycker didriksson både vinterkläder, regnklädde och fodrade regnkläder är helt suveräna.
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in