Vilken månad är man i?!?!
MLI_denoroliga · Ställd 2009-07-03 · Uppdaterad 2026-09-12
så krångligt med all räkning =)
6 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Det finns en bra räknare på libero.se, vänta barn-fliken, där fyller du i sista mens, får då fram exakt fullgångna veckor + dagar(stämmer med denna sida) och vilken månad du är i och hur många dagar det är kvar till din förlossning osv. Kolla in den!
Anmäl innehåll
Så här ser t.ex. min ut Beräknat förlossningsdatum: 2010-01-15 Barnet blev till omkring: 2009-04-24 Du är i vecka: 13 Du är i månad: 3 Antal graviditetsveckor och dagar: 12 veckor 0 dagar Antal dagar kvar till förlossningen: 196
Anmäl innehåll
heey. jag håller med, förstår inte alltid vilken vecka man är i ens xD Som när det står att man e gravid i 5+4 tex, står det ändå inom parantes att man är i 6:e graviditets veckan. Men hur man man vara det om det står 5+4? Då e det ju 5 veckor & 4 dagar, eller hur? Tycker de borde vara 6:e veckan när det e 5+7. Finns det någon annan sida man kan kolla & jämföra den här sidans graviditets beräkning med?? Räknar man från första dagen den senaste mensen eller sista dagen senaste mensen? Tycker alla säger olika, till & med olika BM räknar olika :S Hjälp mig få en klarare syn på allt räknande :)
Anmäl innehåll
hej niomanader.se har en bra räknare, så här ser det ut för mig. Sista mens 3/4-09 Befruktning skedde ca Du har gått ? Men du är i ? Du är i Du är i Du har gått Och har ca Förlossningsdag ca +/- 2 veckor
Anmäl innehåll
min ser ut så här: Sista mensens första dag 23/03/2009 Befruktning skedde ca Du har gått ? Men du är i ? Du är i Du är i Du har gått Och har ca Förlossningsdag ca +/- 2 veckor
Anmäl innehåll
bli medlem på familjeliv.se .. om du skriver in dtt BF så kommer allt upp, vilken vecka och vilken månad du är i.. jag är gravid i vecka 29+5 alltså vecka 30. Jag har gått 29 hela veckor och har påbörjat en ny , dvs v30..
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in