← Alla frågor

Vecka 19

Vilken månad??

Wildchild · Ställd 2013-01-02 · Uppdaterad 2026-09-11

Är det någon som kan det här med månader?? Mellan vilka veckor är de olika månaderna? Blir helt förvirrad nämligen. Är i v 19 och har ingen aning om vilken månad jag ska svara att jag är i nr någon frågar. Alltså kalendermånader. Det bör ju vara det man ska svara då andra som inte är gravida har koll på graviditetsmånader :)

Skriv ett svar

10 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Haha jag vet inte heller...mamma brukar prata månader o jag säger att jag räknar veckor. Men enligt en app jag har är jag i kalendermånad 4 o graviditetsmånad 5...o jag är idag 17+1

0
Anmäl innehåll

Jag är i v. 15+3 graviditetsmånad 4 och kalendermånad 4. Tror det blir kalendermånad 5 när man är i 16+0-19+6. Rätta mig om jag har fel.

0
Anmäl innehåll

Tar bort det sista. Har ingen aning :p kom på nu när leolah svarade att jag tänkte fel. Grav månad 5: 16+0-19+6 och kalendermånad är nog svårt. Tror folk lättare förstår gravmånader.

0
Anmäl innehåll

Det är så förvirrande med månader... Veckor är bättre så det är så jag brukar svara folk...

0
Anmäl innehåll

Jag skulle ju räkna 4 snart 5 månaden. 4 veckor går ju på en. Månad

0
Anmäl innehåll

Men om det är grav. månader är jag i 5:e månaden. Går nog in i 5:e kalendermånaden om en vecka då? I v 20? Äh blir så förvirrad

0
Anmäl innehåll

det med kalendermånad är jättesvårt. Hittade en som förklarade på familjeliv: http://www.familjeliv.se/Forum-2-114/m29010802.html "Kalendermånader räknas i 30 dagars intervaller utifrån ägglossning. Graviditetsmånader i fyraveckorsintervaller utifrån sista mensens första dag. Ex: Jag hade senaste äl den 6 okt. alltså går jag in i en ny kalendermånad ungefär kring den 2-6 i verje månad. Alltså går jag in i den 5:e kalendermånaden i början av februari."

0
Anmäl innehåll

Åh vill du hjälpa mig då?;) hade enöigt ul äl 24 aug.

0
Anmäl innehåll

Du är i kalendermånad 5. och går in i ny kalendermånad 23-24 varje månad.

0
Anmäl innehåll

Tack snälla :)

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Någon som varit ung och steriliserat sig? · Vecka 26 Vanligt att vara utan symptom? Hur viktigt är det att ta gravtest med morgon-urinet? · Vecka 3 Törstig och torr i mun · Vecka 5 Extremt tidiga tecken på graviditet? HJÄLP