← Alla frågor

Vilken gröt?

tuffani · Ställd 2012-11-15 · Uppdaterad 2026-09-12

Hej!

Vilken gröt är bäst att börja med och vilken tid på dagen?

Hon är 4,5 månad och än så länge har hon fått smakportioner av potatis, majs/potatis och mango och alla har gått bra :) tänkte testa gröt nu också men vet inte vilken vi ska köpa :S

Skriv ett svar

6 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Vi har alltid gjort egen gröt. Till en början kokade vi havregrynsgröt LÄNGE så att den blev så mjuk som möjligt. Man kan koka lite frukt text äpple eller dylikt och frysa in i kuber för att sen blanda i gröten om man vill!

0
Anmäl innehåll

du får nog köpa o se vad som e snällas för din bebis, min e mjölk allergiker så vi har ju en gröt utan mjölkproein o gluten o så, köpte den semper havregröt för att se om hon kunde vänja sig lite men hon blev jätte kass.

0
Anmäl innehåll

Gör din egna gröt, de man köper innehåller en massa konstiga grejer oftast. Maltodextrin bla som även brukar tryckas ner i välling för att ge barnet en sockerkick.

0
Anmäl innehåll

Hm, jag har läst någonstans att man inte ska göra egen gröt till så små? För det är ju självklart det lättaste, jag kanske har förstått fel eller så minns jag fel, jag läser så mycket, haha :) Havregrynsgröt, risgryn eller mannagryn, alla kanske funkar?

0
Anmäl innehåll

Det är väl vissa vitaminer som inte ingår i egen gröt men har man varierad kost annars ska det inte vara någon fara. Man ska helst vänta med risgrynsgröt och mannagryn men pga mjölken och att de kan bli förstoppad. Vår som fick manna från början utan problem men man får ju testa sig fram. Mixa granen innan du kokar så blir gröten helt slät. Efter ett tag köpte vi olika gryn och mixade samt tog i i torkade aprikoser och kokade vilket var populärt. Men gör det som känns bäst för dig, köpa eller göra själv. Det blir ju billigare att göra själv och inte svårt alls!

0
Anmäl innehåll

mannagryn ska va de absolut bästa har jag hört =)

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Åksjuka barn? feber vid tandsprickning? · Vecka 28 Någon som använt deltababy? · Vecka 34 5 veckors bebis med mycket gaser i magen! hur gör ni med tider för mat och sömn?