VILKA VITAMINER?
lillalycka · Ställd 2012-06-18 · Uppdaterad 2026-09-12
4 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Äter du bra mat är det inte nödvändigt, men tillsätta lite järn kan vara bra
Anmäl innehåll
Misstänker att det är järntillskott dem menar med vitaminer :) Det är väl inte så ovanligt att man får lite järnbrist längre fram i gradviditetn. Jag tar 2 st Niferex dagligen för mitt HB värde var ganska kasst för 2 månader sedan. Men nu är det mycket bättre. Vet inte annars vad det kan vara för vitaminer. Ät mycket frukt och grönsaker, men det har du säkert hört innan :)
Anmäl innehåll
Äter man en allsidig kost så behövs inga vitaminer. Dock finns det vitamintabletter anpassade för gravida på apoteket, ACO. (Järn är ingen vitamin, det är ett spårämne :))
Anmäl innehåll
Visste inte riktigt vad jag skulle kalla järntabletterna :) En vitamin är det ju inte iaf, men då vet jag att det är ett spårämne. Vad nu det kan vara :) Tror jag får ägna en minut eller två på google :)
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in