← Alla frågor

Vecka 7

Vart sitter er mensvärk?

enliten · Ställd 2015-05-28 · Uppdaterad 2026-07-26

Jag har molande i ländrygg och lite där nere, men mesta mensvärken känns på vänster sida. Det är där jag verkligen känner av värken. Det gör mig såklart orolig för utomkvedshavandeskap, men jag har inte direkt riktiga smärtor, vare sig där nere eller någon annanstans. Ska göra VUL 10 juni, men 13 dagar är lång tid av oro.. Är det normalt att bara känna växtvärk på ena sidan?

Skriv ett svar

2 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Med alla mina (snart) 3 barn har jag också haft växtvärk på just vänster sida. Ibland kunde det göra väldigt ont men det var inget konstigt med det. Men man vet ju aldrig så det är ju bra att du ska göra vul. Och vad jag har hört så är det \"normalt\" att känna växtvärk på ena sidan. Det behöver inte betyda att det är utomkvedshavandeskap.

0
Anmäl innehåll

Åh tack för svar, det var lugnande! Med första barnet hade jag jätteont överallt så tänker väl att det är så \"det ska kännas\" fast jag vet att alla graviditeter är olika.

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Någon som varit ung och steriliserat sig? · Vecka 26 Vanligt att vara utan symptom? Hur viktigt är det att ta gravtest med morgon-urinet? · Vecka 3 Törstig och torr i mun · Vecka 5 Extremt tidiga tecken på graviditet? HJÄLP