Vad ska man köpa för bh?
h-therese · Ställd 2012-11-30 · Uppdaterad 2026-09-15
Min fråga är då vad man ska kolla efter? Brösten forstsätter väl att växa under hela graviditeten, så de är väl ingen idé att köpa upp ett helt lager?
Har även hört att det inte är bra med bygel, men spelar det någon roll så här tidigt i graviditeten om man har det eller inte?
4 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Det är nog väldigt olika hur brösten växer, mina växte inte så mycket efter första trimestern förra gången men däremot lite efter förlossningen. Jag skulle tipsa om komfort först och främst. För egen del har inte tyglar.besvärat mig men jag vet många som inte kunnat ha det.för att det.gjort ont. Köp en skön sport-bh och en en vanlig bh till att börja med, sen.märker du hur det utvecklar sig. Fråga även om råd i.affären!
Anmäl innehåll
Mitt råd är att köpa en gravid-BH från Hm nu och sedan köpa en riktig amnings-BH några veckor efter födsel. (Först sväller brösten upp nämligen men det stabiliserar sig efter ca. 1-2 veckor).
Anmäl innehåll
Barnmorskan på föräldragruppen sa att i amningsbhar ska det inte vara byglar för dom kan klämma/trycka på mjölkgångarna
Anmäl innehåll
mina växte inte mycket när jag var gravid, endast i början, men efter förlossningen.. då ångrade jag att jag köpte ammningsbhar medan jag var gravid, dom blev enorma! lika nu när jag slutat amma, kan inte ha någon av dom jag hade innnan, så köp inte mer än du behöver, kroppen kan ändras väldigt mycket
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in