← Alla frågor

Vecka 38

vad kan de vara?.

aandersson · Ställd 2011-04-03 · Uppdaterad 2026-09-13

i morgon går jag in i vecka 39 fullgångna och Nu i tre - fyra nätter har jag knappt kunnat sovit alls, så for jag vänt på mig så har det gjort jätte ont i underlivet. Det spänner o drar har även känt som en brännande smärta i svanken hela tiden nu i 3 dagar, min slempropp har börjat gå i samband med detta men det gör verkligen ONT!. det är inte foglossning för det har jag haft sedan förut i grav, jag är lite orolig det känns som att jag vill göra nummer 2 ibland också men jag kan inte det är ett ständigt tryck o kan knappt gå o kissa på natten pga detta. vet någon va det kan vara? tacksam för svar.

Skriv ett svar

2 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

kroppen förbereder sig inför förlossning. Men om det blir för besvärligt, ta kontakt med läkare eller din BM för hjälp :) Viktigt att sova ordentligt inför kommande förlossning så du kanske kan få någon sorts sovdos om du tycker det blir för jobbigt :)

0
Anmäl innehåll

Kan vara förvärkar, det hade jag med min dotter och det va inget roligt. Men som sagt, kroppen förberder sig för det som snart skall hända. Men om du är allt för orolig så ring till förlossningen så hjälper de dig. Hoppas att det blir bättre för dig.

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Måste man ta gravtest på morgon urinet? Hur tidigt kände du av att du var gravid? Skillnad på ömma bröst vid pms och graviditet? · Vecka 2 Nidblödning? Missfall? Jättetidig mens? när börjar magen synas hos förstföderskor · Vecka 12