Vad bör man köpa?
Maaalin · Ställd 2010-03-27 · Uppdaterad 2026-09-06
5 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Prova att googla. Det finns en massa "braiga" listor på sånt där utlagda på nätet :)
Anmäl innehåll
jag har köpt hem ett paket blöjor, tvättlappar, några nappar, aminingsBH, babyolja och en babylotion. Även plastad frotté för de första nätterna hemma, har förstått att det kan blöda en del och då är det skönt att veta att det inte går igenom ner på madrassen. Tänkte ge mig ut och köpa amningsinlägg och en amningskupa också. Sedan behöver du så klart lite ombyte till den lille/lilla.
Anmäl innehåll
Inotyolsalva (bra mot blöjeksem och dylikt) Badolja och termometer Nässug och näsdroppar om du inte använder modersmjölk.
Anmäl innehåll
köp inte i överflöd, tänk praktiskt! Och den blivande pappan är ju oxå kapabel till att inhandla något om det skulle saknas något och du vill vara hemma med lill*n. Men tänk lite att du ska kunna: - Åka - Sköta - Sova och nåt klädesombyte till den lilla. det andra löser sig automatiskt! De där listerna är ganska överdrivna. Men hoppas du får lite att fundera kring!
Anmäl innehåll
Vad jag tippsar alla mina vänner om är att skaffa en Frida-nässug. Det är riktigt jobbigt när de små är täppta i näsan då de inte alltid förstår att de kan andas med munnen. Allt annat löser sig och förmodligen så får du en låda på BB med blöjor, oljor o annat smått och gått i. Allt löser sig!
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in