Vad är det????
elvan91 · Ställd 2013-01-09 · Uppdaterad 2026-09-06

6 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Inte värmeutslag?
Anmäl innehåll
Tror jag inte då det började vara en liten prick för en månad sen, då sa BVC att jah skulle hålla ett öga på den, varav jag gjort och dem blivit lite större och lite större. Hos läkare frågade jag va det va dem visste inte och bad mig hålla ett öga på den. Idag såg den ut såhär... Om hans mående spelar roll i detta så har han fått förstoppning och så är han grinig (säkert pga förstoppningen). Eftersom jag ej har pengar på mobilen så kan jag inte ringa 1177. Så om det ser akut ut så åker jag till närakuten. Men antar att om han äter och är pigg så behöver jag inte åka in? Börjat smörja på det nu iaf.. Men nån som ser vad det är?
Anmäl innehåll
Det vita runda mitt i det röda är pricken jag pratar om, alltså är det inte hans bröstvårta.
Anmäl innehåll
Kan vara en inflammerad talgkörtel eftersom bebisen haft den en månad redan (hade det varit allergi, bett eller virus hade det förändrats snabbare eller försvunnit). Sök läkare, kan behöva punkteras och i värsta fall lite pencillin eller ren antibiotika.
Anmäl innehåll
ser ju nästan ut som en infekterad finne. Tror som jvsm att det är en talgkörtel som är ilsken :/
Anmäl innehåll
Tack för svar! Var precis hos läkaren med honom och det röda hade försvunnit och de sa att det ser inte ut att vara så farligt... Kvarstår att va en prick med vätska i tydligen
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in