← Alla frågor

Vecka 18

Tvillingar - flera som väntar?

happy_me666 · Ställd 2009-09-06 · Uppdaterad 2026-09-07

Är i v 18 och väntar tvillingar :)

Skriv ett svar

9 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Nej det har jag inte men grattis! Det är det inte alla som kan komma med :D

0
Anmäl innehåll

Ja :-) anade du det eller kom kom det som för mig som en överraskning?

0
Anmäl innehåll

Ja, jag väntar tvillingar. Jag är i v28 idag. För mig var det en väldig överraskning eftersom jag inte skulle kunna få biologiska barn överhuvudtaget. Hur kände nu när du fick beskedet? Överraskad? Superglad? Livrädd ? För mig var det blandade känslor. Jag har ett barn sedan tidigare och nu ska man få två till. Klart att jag var glad men samtidigt lite småskraj över hur jag ska räcka till. Nu har jag funnit mig med tanken och längtar efter att dem ska komma ut.

0
Anmäl innehåll

Jag blev rejält CHOCKAD när jag fick reda på detta. För jag skulle på ta ett fostervattenprov. Och innan man sticker, så kollar man o, mäter man alla delar först. Och till min stora förvåning såg jag två bebisar, hahaha. Det har börjat sjunka in nu, mer & mer för varje dag Men imorgon skall vi på vårt första riktiga UL och då ska vi höra om vi kan se vad det är för kön på dom och om det är enäggs el tvåäggs. LÄNGTAR Vad väntar ni och hur långt gångna är ni & när är ni beräknade till?

0
Anmäl innehåll

Vi väntar enäggstvillingar men kön får vi inte reda på. Vi är beräknade till 30 nov. Har varit på tillväxtkontroll idag och dem växer fint. Flödesmätningen visade att den tvillingen som är lite mindre för minre näring. Ska tillbak på mån igen och göra ny flödesmätning. Lycka till imorgon.

0
Anmäl innehåll

Grattis, Grattis!!! Mår du bra annars?

0
Anmäl innehåll

Allt gick bra på UL och allt såg fint ut :) Väntar ett av varje <3<3

0
Anmäl innehåll

Grattis till en av varje! Är det de första barnen? Då börjar väll funderingarna på namn va? I mitt landsting får man inte reda på vilket kön det är utan det får bli en överraskning. Här var allt ok även med tvilling 2 det var falskt larm med flödesmätningen så den får också det den behöver. Jag mådde pecka de första 20 v. Mår bättre nu inte illamående längre men det börjar bli rejält tungt. Allt sitter mitt fram på magen som en stor ballong och jag har rejält ont av foglossning. Har dessutom fått förbud att göra något på eftermiddagarna eftersom livmodertappen är för kort. Får inte lyfta något tungt ska vila nu säger dem som vet. Vågar inte heller riskera något. Hur mår Du?

0
Anmäl innehåll

Några flera som väntar detta??

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Måste man ta gravtest på morgon urinet? Hur tidigt kände du av att du var gravid? Skillnad på ömma bröst vid pms och graviditet? · Vecka 2 Nidblödning? Missfall? Jättetidig mens? när börjar magen synas hos förstföderskor · Vecka 12