← Alla frågor

Vecka 39

Tvätta bebis saker???

millis79 · Ställd 2010-08-16 · Uppdaterad 2026-09-12

Klart man tvättar alla saker innan man använder de, men hur många använder allt i parfymfritt??? Ja själv när ja var liten o mina syskon mamma tvätta aldrig i parfymfritt o vi tålde de... de lixsom blir ju mjukare om du använder sköljmedel o sen luktar gott om du använder nåt milt... för man lär ju se ganska så snart om inte den lille/lilla tål de eller.... Vad tycker ni???

Skriv ett svar

10 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

använd alergi testat tvättmedel o skit i sköljmedltet!

0
Anmäl innehåll

du kan ju använda parfymfritt i sköljmedlet. eftersom de inte ska ha på sig parfym, jag fick kläder som blivit tvättade i parfymerat och min son är ändå 15 månader och han fick stora prickar över hela kroppen.

0
Anmäl innehåll

Jag kommer inte våga chansa. Trist om det visar sig att dom inte tål det bara för att man vill att det ska vara mjukt och lukta gott. Jag har även hört att även fast sköljmedlet är parfymfritt så är det inte bra för bebisar, speciellt inte att få i sig sen när dom kanske börjar suga och bita på sina kläder så jag kommer nog strunta i det.

0
Anmäl innehåll

Jag tvättar med parfymfritt. Ett barn under 1 år skall inte utsättas för starka ämnen för det KAN ge en allergi. Så varför ta risker liksom?

0
Anmäl innehåll

använder heller inget sköljmedel, då kläderna blir fina med bara tvättmedel.

0
Anmäl innehåll

Kläderna slits mer med sköljmedel. Jag använder aldrig sköljmedel och har allergivänligt och parfymfritt till mitt eget. Är själv väldigt känslig så det är därför.

0
Anmäl innehåll

Mini Risk sköljmedel. ELLER tvätta med tvättnötter får du lite doft och kläderna blir mjuka utan sköljmedel. Samu tvättnötter!! Nej det är inga nötter så ingen risk för nötallergiker. Det är en torkad frukt

0
Anmäl innehåll

Jag har aldrig tvättat ett nytt plagg till min dotter... Hon har inte visat några tecken på känslighet av det heller, så det är så olika. Gällande tvättmedel använder vi samma som till oss, inget tecken på att reagera på det heller.

0
Anmäl innehåll

Jag använder Neutral Flytande tvättmedel som är parfymfritt och allergitestat, bra på allas kläder inte bara till bebis oh dessutom de billigaste av de bästa =)

0
Anmäl innehåll

skit i parfymfritt och husdjursfritt och städa inte i onödan!!!!! allergierna har bara ökat de senaste åren och forskare HAR nu kommit fram till att spädbarn ska bli utsatta för allergener så tidigt som möjligt i livet.. helst medans barnet fortfarande ammas.. det sämsta man kan göra är att följa BVC:s tidigare rekommendationer (de har ändrats nu) och vänta till barnet är två med husdjur mm. bara se på gluten, det ska introduceras tidigt för att barnet inte senare ska reagera på det. till mamman med 15 månaders-bebis: klart att ditt barn reagerar på parfym vid 15 månaders ålder om det aldrig tidigare blivit utsatt för det. ibland måste man försöka tänka lite logiskt och gå på sin egen känsla, använt vanligt tvättmedel med måtta och man kanske inte behöver ta det allra mest doftande sköljmedlet.. mvh bellanbus, leg barnmorska

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Någon som varit ung och steriliserat sig? · Vecka 26 Vanligt att vara utan symptom? Hur viktigt är det att ta gravtest med morgon-urinet? · Vecka 3 Törstig och torr i mun · Vecka 5 Extremt tidiga tecken på graviditet? HJÄLP