Tryck neråt, bebis redo?
ciiinderella_ · Ställd 2011-09-02 · Uppdaterad 2026-09-10
när jag var på kontroll för två veckor sen på förlossningen så låg hon väldigt långt ner i bäcknet o har varit fixerad sen v. 34 är nu o i vecka 37 !
ska också tilllägga att jag haft värkar i ryggslutet till o från, ibland regelbundet o sen upphör dem o sen kommer det igen..
Nu till min fråga;
Är det som bebisen är redo? för att hon trycker så mycket ?
Är också jätte öm neråt och jätte ont i ljumskarna..
Har ju fått mer o mer värkar i ryggen de senaste dagarna ..
Eller är det bara jag som vill att hon ska vara redo? ;) hehe..
tack för svar ! :)
3 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Antagligen så har hon sjunkit ner och gör sig redo.. vem vet.. det kna gå fort när det väl startar =)
Anmäl innehåll
Hehe, tack för ditt svar :) hoppas hon kommer snart jobbigt med den tunga magen o allt som hör till.. Hoppas de går fort o att de kan starta nu helst ;)
Anmäl innehåll
Så där började jag känna i v 35, BM och läkare sa att bebis skulle komma vilken dag som helst. Gick 3 dagar över tiden, då fick jag en hinnsvepning och då föddes hon på mindre än 6 timmar =)
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in