← Alla frågor

Vecka 8

Tidig Foster-rörelse

MadameDeNoir · Ställd 2013-09-10 · Uppdaterad 2026-09-10

Hej allesamman !! Jag är gravid i v. 8 (7+2) och jag kände imorse ett fladdrande i magen. Det kändes verkligen som två-tre fiskar inne i livmodern. Jag har haft gaser i flera veckor nu , så jag vet mycket väl hur dom känns , och Detta var något heeelt annat. Jag har alltid haft en känlsa av att jag skulle få tvillingar vid min första graviditet , och tidig känning av rörelse är visst ett känt tecken för tvillingar. Någon mer där ute som varit med om detta ?

Skriv ett svar

3 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Embryot har knappt börjat röra på sig och är pyttelitet och ligger långt ner i bäckenet (har för mig att de börjar med små rörelser när de är runt 8-9 veckor gamla i magen). Ett par veckor till får du nog vänta innan det är möjligt att känna något :) Jag kände extremt tidigt i min andra graviditet, runt vecka 12-13. Då kändes det som att någon petade lite från insidan. Fladdret kom ett par veckor senare, när han var tillräckligt stor :)

0
Anmäl innehåll

I vecka 11 kände jag med trean, nu är jag i v 6+1 med fyran, och ibland har jag haft sparkar..... (läs nervryckningar i magen) Så skulle kunna tro att det är något sådant du känner =)

0
Anmäl innehåll

jag är i vecka 11 och först igår fick jag som intensiva muskelryckningar och jag har läst att vissa har känt sin bebis i vecka 11, men vågar inte tänka för mkt på att det är bebis. ska ringa barnmorskan och höra. Det är min andra graviditet men första jag fullföljer. med min första kände jag inget alls och visste inte jag var gravid förrän 4 månaden men nu med min andra känner jag av allt så tydligt så jag undrar om det är bebis eller inte jag känner.

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Någon som varit ung och steriliserat sig? · Vecka 26 Vanligt att vara utan symptom? Hur viktigt är det att ta gravtest med morgon-urinet? · Vecka 3 Törstig och torr i mun · Vecka 5 Extremt tidiga tecken på graviditet? HJÄLP