Svullen
Linkan · Ställd 2013-02-24 · Uppdaterad 2026-09-10
Jag använder stödstrumpor varje dag, men ikväll är jag lite svullen om fötterna. Trotts att jag inte gått eller stått mycket idag. Inte mycket svullet men gör otroligt ont över och under fötterna. Händerna, spec höger handen är svullen. Förlovningsringen är inte ens tanke på att få på mig. Vart riktigt hängig idag. Mått Illa och inte haft ork till något.
Ska man kontakta mvc?
6 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Det hade nog jag gjort! Tycker att det är så läskigt med havandeskapsförgiftning! Och hellre att man hör av sig en gång för mycket än ångrar sig :)
Anmäl innehåll
Är du orolig så ring. Jag svullnade upp mycket i slutet av grav jag med, med för mig var det ingen havandeskaps förgiftning, var bara mkt vätska. Hoppas det är samma för dig
Anmäl innehåll
Okej. Jo alla värden var bra i torsdags när jag var på mvc. Mam känner sig dum o ringa om allt med
Anmäl innehåll
Det är ju ditt barn, klart du ska vara orolig! Havandeskapsförgiftning har ju med näringsintaget till ditt barn att göra så där finns det ingen risk att ringa i onödan! Jag känner iallafall att jag vill skydda mitt barn lika mycket i magen som jag kommer göra när den kommer ut :) Så om du misstänker något så ring istället för att gå hemma och fundera och stressa upp dig själv!
Anmäl innehåll
Dom finns ju för att hjälpa, och säger dom att det inte är någon fara så kommer dom ju förhoppningsvis iallafall ta din oro på allvar och lugna dig!
Anmäl innehåll
Jag har åkt in för kontroll en gång då jag kände mig yr och allmänt dålig. Min BM sa att man ska hålla koll efter huvudvärk som inte försvinner med hjälp av Alvedon och vila, som migrän fast värre. Vätska är också något som kan vara ett tecken men många gravida blir ju svullna under slutet så är ett svårt tecken att gå efter.:/ men ring och prata med din BM och så får du säkert komma in och kolla blodtrycket och lämna urinprov, inget jobbigt för dem iaf.:)
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in