← Alla frågor

Vecka 10

svagare sträck på stickan?

nyblivenFru · Ställd 2012-02-13 · Uppdaterad 2026-09-12

är det någon som har tagit grav test senare under graviditeten? Jag har tagit bara för att.. Och sträcker visar svagare? Bör jag vara orolig?

Skriv ett svar

3 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

HCG nivån sjunker under en senare del i graviditeten då hormornerna stabiliseras :)

0
Anmäl innehåll

Jag gjorde också det för att använda upp det jag hade till övers. (bara för att se om jag var gravid!! hahaha fet mage som jag hade) det var i slutet av graviditeten och det visade svagt då också. Men det gjorde det även i början när jag fick veta att jag var gravid och antog att färgen var så helt enkelt. Min dotter kom ut frisk och kry iaf ;)

0
Anmäl innehåll

jag vet att hcgt sjunker men jag är ju fortfarande i början (v10) och då ska ju hcgt fortfarande vara på topp.

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Någon som varit ung och steriliserat sig? · Vecka 26 Vanligt att vara utan symptom? Hur viktigt är det att ta gravtest med morgon-urinet? · Vecka 3 Törstig och torr i mun · Vecka 5 Extremt tidiga tecken på graviditet? HJÄLP