Sura uppstötningar..tips o råd önskas!
Walle · Ställd 2011-03-07 · Uppdaterad 2026-09-08
Känns som att mina 8 kvarvarande veckor med detta inte kommer att bli roligt :-(
7 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Ät inte stora portioner, utan mindre och oftare istället. Jag kan inte äta för sent på kvällen heller, då får jag halsbränna efter jag gått och lagt mej. :)
Anmäl innehåll
ja har likadant och har haft sen någon gång i vecka 20+ ... själv äter ja Novalucol's halsbrännetabletter då Gaviscon inte funkade bra alls på mig. jag tänker på vad ja stoppar i mig, inte massa kryddor, godis, frukt i för mycket mängd, inget surt och sedan lär man sig allt eftersom va man kan och inte kan stoppa i sig. det är inte lätt, absolut inte ! men det kommer gå fort, ja trodde aldrig att ja skulle klara av dessa veckor med halsbränna & uppstötningar, men det har gått hyffsat , fast ja ibland nästan kräks pga det och ibland inte kan sova på natten "( ... ett till tips är mariekex & sötmandlar :)) bubbelvatten ska också hjälpa, dock ger all kolsyra mig ännu mer halsbränna ... hoppas det löser sig :) kraaam http://www.mybabyboy.devote.se
Anmäl innehåll
just det !! choklad och saft är inte heller några höjdare om du inte vill ha halsbränna :) och ät dig inte mätt , utan ät istället flera gånger om :)) det hjälper mot uppstötningarna
Anmäl innehåll
på mig har det hjälpt att dricka Mjölk eller vatten när jag fått halsbränna :)
Anmäl innehåll
Jag har mycket problem med halsbränna på nätterna. Jag har höjt huvuränden 15 cm och det känna genast mycket bätttre.
Anmäl innehåll
mjööööölk !! massa massa mjölk :D
Anmäl innehåll
Tack för alla svar jag fått! Jag tycker det hjälper med Gavisconet jag köpte det lindrar besvären på en gång och tur är väl det! Har även höjt huvudändan i sängen lite! Kramar till er alla!
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in