← Alla frågor

Vecka 27

Stickningar i underluvet

Danniissa · Ställd 2013-04-12 · Uppdaterad 2026-09-12

Hej. Jag har varit spänd och haft lite ont i magen samt stickningar/ilningar i underlivet ikväll. Jag har googlat runt lite och det står att det kan kännas så när bebis fixerar sig men jag är i v27 (26+2) hur pass tidigt kan bebis fixera sig? Har även löst att det är vanligt senare i graviditeten. Tack på förhand :)

Skriv ett svar

2 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Tror hellre det ær ligamenten. Læste precis om det hær men hittar inte artikeln :/ Jag ær sjælv i v.29 snart. 30 och har samma. Men ligamenten gør ont nær den tøjs och kan kænnas en del i underlivet :)

0
Anmäl innehåll

Jag kan känna som ilningar i underlivet då bebisen rör sig, ibland som att jag skulle vara kissnödig, men de är just bara när han rör sig. Vet inte om det är så du känner, men jag tänker mej att han trycker eller till och med sparkar mot urinblåsan och det är det som får det att kännas så.

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Någon som varit ung och steriliserat sig? · Vecka 26 Vanligt att vara utan symptom? Hur viktigt är det att ta gravtest med morgon-urinet? · Vecka 3 Törstig och torr i mun · Vecka 5 Extremt tidiga tecken på graviditet? HJÄLP