slempropp efter vattenavgång?
devil_in_red · Ställd 2011-06-27 · Uppdaterad 2026-09-05
4 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Ja, detta med slemproppen kan vara så olika. Några märker den och andra upptäcker inte när den ”går”. Oftast kommer förlossningen igång 1-7 dagar efter att slemproppen har gått, men det kan också dröja längre. Det vanligaste är att slemproppen lossnar, sen kommer värkarna och till sist går vattnet. I princip kan slemproppen gå samtidigt med vattnet, men det hör till undantagen.
Anmäl innehåll
Så svaret är antagligen nej :)
Anmäl innehåll
svaret e ja. slemproppen gick efter vattnet gått på mig, vattnet gick kl 02.00 o kl 09.00 gick slemproppen då va jag på sjukhuset o jämt börjat fått värkar sen kl 12.48 va sonen ute=)
Anmäl innehåll
jenta kanske gick den när vattnet gick eller lite av den eller innan alla märker inte, eller så var det flytningar, i regel går den eller börjar gå INNAN vattnet går. läs på google.
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in