← Alla frågor

Vecka 35

Sjukt ont i brösten sent i grav?

pippis · Ställd 2010-01-03 · Uppdaterad 2026-07-28

Wiho, imorgon är jag i v.36+0 och allting närmar sig. Har kännt mig skitskum på senaste och nu har jag fått AKUTont i mina bröst. Kan inte ens gå ordentligt för att det spänner och gör fruktansvärt ont. Är detta då en förberedelse inför kommande amningsperiod? Fick ni ont i era bröst sent i graviditeten, och hur många veckor innan förlossningen isådanafall?

Jag har ju haft ont i dom hela grav, men nu är det verkligen ILLA.

Tacksam för svar :)

Skriv ett svar

1 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

jag hade ont i början och sen avtog det, sen kom det tillbaka antagligen när mjölkkörtlarna satte igång, nu känner jag inte så mycket. Bara att när jag går ut så kan jag också känna att det spänner i dem och att jag fryser, haha, vilket är lite konstigt eftersom jag har jättestora bröst normalt och har aldrig fryst om dem, men hormonerna gör mycket, tror bara det är att stå ut lycka till iaf!

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Måste man ta gravtest på morgon urinet? Hur tidigt kände du av att du var gravid? Skillnad på ömma bröst vid pms och graviditet? · Vecka 2 Nidblödning? Missfall? Jättetidig mens? när börjar magen synas hos förstföderskor · Vecka 12