Sex efter förlossning?
Keviic · Ställd 2011-07-23 · Uppdaterad 2026-09-17
Nu är det 3 veckor sedan min dotter kom!
4 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Tror att det är 6-8 veckor som rekommenderas, men känns det ok så kan man även tidigare. Däremot så låter 3 veckor lite tidigt, särskilt om det va en vaginal förlossning. Du behöver ju i så fall återhämta dig lite. Lycka till.
Anmäl innehåll
Du kan ha sex när som helst efter förlossning, men du MÅSTE använda kondom så länge du har avslag. Det handlar om infektionsrisk.
Anmäl innehåll
Man kan ha sex när man inte har något mera avslag och inte längre har ont. När det känns bra för en själv det vill säga. Att man inte har sexlust i början efter en graviditet och förlossning är ganska vanligt. Försök att inte känna någon press till att ha sex, det kommer komma naturligt efter ett tag. ibland kan det bara vara skönt och mysigt att bara vara nära varandra utan att det behöver leda till sex i slutänden. lycka till!
Anmäl innehåll
prova med kondom och glidmedel om du är sugen :) Var bara försiktiga och ta det lugnt, kan göra lite ont i början men som sagt, är ni bara försiktiga går det nog bra :)
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in