← Alla frågor

Vecka 14

så jävla ont

fundersam-unggravid · Ställd 2011-08-25 · Uppdaterad 2026-09-05

Det spänner och ilar i överkroppen på höger sida! Vid revbenen! det känns som dom pressas innåt och det trycker och gör ont så jag inte kan andas! nu börjar jag bli rädd.

Skriv ett svar

4 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

ring 1177 ;) men för många unga tjejer blir det ibland så, svårt att förklara men det kan liksom kännas som det tar stopp i den ena lungan och om man då försöker ta djupa andetag trots det så gör det ont. detta är helt normalt. men kanske är det du fick en släng av? ja brukar få så ibland och det släpper ju efter ett tag. hoppas det löser sig snabbt ;)

0
Anmäl innehåll

Det är nog ingen fara :) Kroppen utvecklas mycket och livmodern växer, så kan nog bli så :)

0
Anmäl innehåll

exakt så har jag!!! på vänster sida. Under revbenet, fråmåt magen och bakot i ryggen. Vad kan det vara. Vilken vecka är du i?

0
Anmäl innehåll

14+5!

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Måste man ta gravtest på morgon urinet? Hur tidigt kände du av att du var gravid? Skillnad på ömma bröst vid pms och graviditet? · Vecka 2 Nidblödning? Missfall? Jättetidig mens? när börjar magen synas hos förstföderskor · Vecka 12