← Alla frågor

Vecka 6

Rosa flytning vid graviditet?

Sanna_ungmamma · Ställd 2014-11-12 · Uppdaterad 2026-09-11

Hej! Är i vecka 6 nu (5+3) och fick nyss en matt rosa flytning. Är det normalt? Blev orolig när jag såg det på pappret.

Skriv ett svar

3 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Det fick jag också för några dagar sedan, pratade med läkaren som sa att det var helt normalt... Så länge det inte får över till kraftig blödning och smärta så ska du bara ta det lugnt...:)

0
Anmäl innehåll

Okej tack. Ja jag är inte jätte orolig men man blir ju ändå lite orolig. Jag minns inte jag fick någon rosa flytning när jag var gravid sist. Men sist fick jag reda på min graviditet i v 10:p aja lugnet kommer förmodligen lägga sig helt efter julen då jag gått 12 veckor då :)

0
Anmäl innehåll

Med min första hade jag rosa flytningar nästan hela graviditeten. Hon är 2 år snart så var ingen fara för mig. Men jag fick komma upp på vul 2 gånger då jag var så himla rädd att något var fel. Men var att jag har sköra slemhinnor. Hoppas det är så för sig med! Annats ring gyn så dom kan kolla:)

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Ont i ryggsidorna! Vad kan det vara? · Vecka 24 Framfall efter förlossningen :-( Kraftiga sammandragningar plus att ungen rör sig hela tiden!! · Vecka 36 Hur känns värkarna? Är i v39 · Vecka 39 Ont i magen/lös i magen v39 · Vecka 39