← Alla frågor

Vecka 4

RFSU:s tidiga test ARG!!

Emmeliten · Ställd 2012-12-05 · Uppdaterad 2026-09-07

Måste bara skriva av mig för jag är arg!

Har BIM imorgon och skulle nu såhär på kvällen i min ensamhet göra det sista testet jag har kvar hemma, och ingenting händer med det! Bara blankt vitt, inte ens ett kontrollstreck!!

Borde nog ha skippat de där skittesterna och satsat på Clearblue istället va..

Morrrr....

Skriv ett svar

6 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Nemen vad surt :/. Ja clearblue Får du köpa :)

0
Anmäl innehåll

Uy, men bli inte arg gumman, jag vet inte varför de kallar den för testa tidigt, jag är i v 16 nu, gjurde 3 st rsfu testa tidigt innan och när jag hade bim, och ingenting hände, v.6 plussade jag på en clearblue (inte digital, utan vanliga 2 pack). Ringde killen sa att jag var gravid och sa till honom köp en graviditet test sa gör jag den hemma hos dig så du blir säkert, han kom med en rsfu testa tidigt och fick göra den framför honom v.7 vi väntade 10 minuter att testet skulle ändra färg, man såg en spök spök spök ljusrosa och han började skrika du är inte gravid!!.... och då sa jag men nej jag lovar, och tog direkt framför honom den andra clearblue som jag hade i väskan.... Då efter 2 minuter kom ett mer tydligt pluss och han fick säga förlåt.... Jag lovar dig att min berättelse är sant, tror att olika tester har olika känlighetsgrader....

0
Anmäl innehåll

Frustrerande! Men rekomenderar testlagrets stickor, är billiga, snabba leveranser å har alltid visat plus jättesnabbt :) å ta testen på morgonen, då är hormonerna högst eftersom du inte kissat på länge :) lycka till håller tummarna :)

0
Anmäl innehåll

Jag använde clearblue digital just för att jag var orolig för att tolka det fel och för att clearblue känns så pålitliga, så jag rekomenderar clearblue iaf! :)

0
Anmäl innehåll

alla tester kan de ju bli fel på, att dom inte funkar.. produktfel helt enkelt.. jag beställde både äl tester och g tester från billigatester.se och dom funkade för mig. även haft rfsu's g.tester och aldrig strulat. dock har ett från clearblue gjort det, men också där ha flera funkat :) så sånt händer ibland! hoppas du får ett plus iaf :)

0
Anmäl innehåll

Tack tjejer :) Nu har jag lugnat ner mig lite! Men Daniella_a vilken röra :) MEn bra! :) Har ett clearblue digital hemma men vågar inte testa.. Enligt beräkningarna är min mens en dag sen idag. Men tog ut hormonspiralen jag haft bara en månad iofs innan den 5:e, fick mensen den 6:e. Men nu har den inte kommit och innan hade jag regelbunden, den 16:e varje månad. Så tycker inte det ska strula. Tog ett gravtest igår morse, men negativt.. Fast det var det där biliga igen! Får se när mensen kommer. Eller om några symptom kommer :) Har dock väldigt ont "där nere" typ till höger. Känns som det är äggstocken, strålar ner mot ljumsken. Kan inter ha sex nästan :-S Vet inte vad det är. Kram

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Måste man ta gravtest på morgon urinet? Hur tidigt kände du av att du var gravid? Skillnad på ömma bröst vid pms och graviditet? · Vecka 2 Nidblödning? Missfall? Jättetidig mens? när börjar magen synas hos förstföderskor · Vecka 12