← Alla frågor

plus på kvällen men inte morgonen??

_Sofie_ · Ställd 2013-04-25 · Uppdaterad 2026-09-09

Hej.
Jag tog ett graviditetstest igår kväll och ett idag (Rfsu tidigt test)
Igår på kvällen fick jag ett plus, men idag på morgonen så syns inget plus på testet jag tog när jag vaknade, kan de vara något fel på testet eller så? Är väldigt förvirrad..

Skriv ett svar

5 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Det låter ju märkligt! Hur starkt var plusset igår då? Du kanske bara testat för tidigt?

0
Anmäl innehåll

Så var det på mej med.. Ena testet var plus, andra var minus och sen plus igen och då var jag i v 6. Det beror på hur mycket man drukit och så.

0
Anmäl innehåll

Köp ett cb digitalt. Kör ett på morgonen och ett på kvällen. Det skall vara morgon urinet om mensen är 4 dagar försenad, men om den är försenad en eller veckor kan man testa både på morgonen och på kvällen. Lycka till :)

0
Anmäl innehåll

Hej, mitt på kvällen var klart och tydligt, så man såg verkligen att de var ett plus, det på morgonen syntes knappt alls trots att jag knappt druckit ngt innan jag tog det. (Tog det direkt när jag vaknade) Cb digital har jag provat tidigare och de har aldrig funkat när jag testat.. Var hos gyn för att se med VUL, den 11april, efter jag fått en kraftig blödning den 1a april, men de visste inte om det var ett mf då livmodern var stängd och magen var fortfarande hård, eller hur man ska förklara. Mina symtom har inte heller försvunnit så är lite osäker och orolig..

0
Anmäl innehåll

Kan även tillägga att jag inte haft någon mens sen den 24 februari så vet inte riktigt om den tänker komma tbx, då jag inte vet om jag är gravid eller inte., :/ Magen har iaf blivit mer \"svullen\" efter blödningen och så, men allt såg ok ut när jag var på VUL, så hoppas de kan finnas en liten där inne trots allt Men de känns lite dumt att fråga här då ni kanske inte kan ge svar heller..

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Måste man ta gravtest på morgon urinet? Hur tidigt kände du av att du var gravid? Skillnad på ömma bröst vid pms och graviditet? · Vecka 2 Nidblödning? Missfall? Jättetidig mens? när börjar magen synas hos förstföderskor · Vecka 12