← Alla frågor

Vecka 3

ont på vänster sida nedredelen av magen ??

LiiNaa94 · Ställd 2011-06-04 · Uppdaterad 2026-09-07

Skriv ett svar

9 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

säkerligen \"växtvärk\" så att säga..

0
Anmäl innehåll

okej, så det är inge farligt ?

0
Anmäl innehåll

Är ju rätt svårt för oss att säga vad det är, vad det inte är, om det är farligt eller inte. Håller det i sig och blir värre borde du nog kolla upp det med en läkare istället..

0
Anmäl innehåll

Jag hade så ont på vänster sida i nedre delen av magen under så lång tid (över två veckor) att jag gjorde ett akutbesök hos en gynekolog och gjorde ett tidigt ultraljud (i vecka 10). Det visade sig att precis allting var som det ska. Hon sa att det antagligen var ligamentsmärtor. Detta kan man få på bara en sida, eller på båda sidor och kan tydligen göra allt från lindrigt ont, till riktigt förjävligt ont (tom som knivhugg ibland.)

0
Anmäl innehåll

Jag hade också så, och det förklarades som ligamentssmärtor. Håller det i sig och gör väldans ont kan det dock vara bra att med ett ul utesluta utomkveds, men det är som sagt heeeelt normalt att ha ont på ena sidan :) Lycka till!

0
Anmäl innehåll

DEt är helt normalt och absolut inte farligt. Jag har oftast fått det vid promenader, men då är det bara att stanna upp i nån minut så går det över..Känns som någon slags håll känsla.. Är i v 27 nu och det har blivit mycket bättre, kommer inte alls lika ofta längre så tror det är i en speciell fas det gör som ondast.

0
Anmäl innehåll

Skönt att veta, ja blir det värre så söker jag självklart hjälp. :p men måste bara fråga också, när ska jag ringa mvc och berätta att jag är gravid?

0
Anmäl innehåll

Ring mvc på tisdag och boka tid för inskrivning :) Jag ringde samma dag jag testade positivt (i vecka 4) och blev bokad en månad senare.

0
Anmäl innehåll

Okej, då ska jag göra det! :)tack så mycket.

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Någon som varit ung och steriliserat sig? · Vecka 26 Vanligt att vara utan symptom? Hur viktigt är det att ta gravtest med morgon-urinet? · Vecka 3 Törstig och torr i mun · Vecka 5 Extremt tidiga tecken på graviditet? HJÄLP