← Alla frågor

Vecka 33

Ont när jg rör mig

Tinatin · Ställd 2013-03-01 · Uppdaterad 2026-09-11

Är i vecka 33 snart 34+0 och har senaste dagarna fått riktigt ont i fogarna och sammandragningar. Jag jobbar fortfarande heltid men funderar på att dra ner när jag känner så här. Det är min andra graviditet och jag kände inte så med dottern. Har ett planerat ks inbokat och vill inte gärna komma igång innan :) någon annan som har liknande besvär?

Skriv ett svar

6 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Kan lägga till att jag det senaste dygnet blivit förkyld igen. Typiskt, fjärde förkylningen denna vintern.

0
Anmäl innehåll

Jag har. Det ær ligamenten, men går hos kiropraktor/ackupunktur før det!

0
Anmäl innehåll

Jag har också foglossning, sammandragningar och har ett ks inbokat. Är i vecka 27 och jobbar min sista vecka nästa vecka :( Har haft ont sedan tidigt i graviditeten. På mig funkar varma bad och undvikande av lyft, trappgång mm. Har även ett bälte jag använder när jag vet att jag ska vara igång.

0
Anmäl innehåll

Hej är i v 35+1 och jag har oxå samma besvär fast inget planerat ks. Hade inte alls såna här sammandragningar och förvärkar m första barnet. Slutade jobba i torsdags och innan dess var jag sjukskriven på halvtid hela februari. Barnmorskan tyckte det var klokt av mig att vila upp mig nu för ibland går jag stickningar när jag går och då kan jag inte röra mig, som att vänta ut en värk. Så hoppas jag inte går 12 dagar efter tiden som m första :) tycker du ska ta det lugnare för på bara 2 veckor blev jag så mkt värre att jag inte hade klarat en dag till på jobbet kändes det som

0
Anmäl innehåll

Sen har ju foglossningsbältet varit min räddning. Hade inte klarat mig utan den

0
Anmäl innehåll

Tack för svaren. Min man hjälper mig mycket så jag slipper så många lyft. Är dock svårt att undvika alla då dottern vill komma upp ibland. Ska prata med chefen på måndag och se vad vi kan lösa de sista veckorna.

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Någon som varit ung och steriliserat sig? · Vecka 26 Vanligt att vara utan symptom? Hur viktigt är det att ta gravtest med morgon-urinet? · Vecka 3 Törstig och torr i mun · Vecka 5 Extremt tidiga tecken på graviditet? HJÄLP