← Alla frågor

Vecka 35

ok att gymträna? v 35

lillalycka · Ställd 2012-07-03 · Uppdaterad 2026-07-28

Är i v35 borde jag sluta träna på gym?

jag brukar köra 30minuter kondition och 30 minuter styrka lår,rumpa,rygg,armar och bröst.. kör inge mage. trappade ner vikter i takt med graviditetens längd så jag kör inga tunga vikter direkt mer för att hålla igång och underhålla. vad tycker ni borde jag sluta träna nu? samt när är det ok att börja träna igen efter förlossning? tänker på om jag ska säga upp mitt träningsabonemang eller ej???

Skriv ett svar

4 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Redaktionen

Kanske du kan få några svar här http://www.blimamma.se/5-bra-och-5-mindre-bra-traningsformer-for-gravida.html

0
Anmäl innehåll

vill du träna så gör det med fördel. och komma igång så fort som möjligtär ju bara drömmar för dom flesta. det är strongt gjort av dig att fortfarande träna. gör det med förnuft och du kommer igång lättare efter.

0
Anmäl innehåll

Om det är något din kropp är van vid så träna lite lätt, och efter förlossning är det ok att träna lätt, ej springa första månaderna dock och vänta med magen 3-6 månader, iom musklerna glider isär så tränar du innan de läkt ihop igen så kan det bli knutor på musklerna och "rutorna" blir ojämna och fula.

0
Anmäl innehåll

Tycker absolut du ska fortsätta om de är så att du känner att du orkar. Är ju superbra tt vara i form inför förlossningen plus att du läker ihop bättre sen också :) Önskar min kropp hade orkat med att träna, då hade jag definitivt gjort de också :)

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Någon som varit ung och steriliserat sig? · Vecka 26 Vanligt att vara utan symptom? Hur viktigt är det att ta gravtest med morgon-urinet? · Vecka 3 Törstig och torr i mun · Vecka 5 Extremt tidiga tecken på graviditet? HJÄLP