Normalt med värk och lite hugg i vecka 13?! orolig :(
MLI_denoroliga · Ställd 2009-06-11 · Uppdaterad 2026-10-06
innan "huggen" så har jag haft som mensväk och sedan samma mensvärk efter. jag har inte haft nån blödingen eller så men det har ändå gjort mej hemskt orolig och jag undrar om det är normalt eller om någin har erfarat samma sak som jag?!
Vad kan jag göra och är de något att vara väldigt orolig över?!
jag är väldigt tacksam för svar.. väldigt rädd..!
3 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Låter som ligamenten. Inget att oroa sig för......
Anmäl innehåll
Hej, Jag upplevde precis som du beskriver det, hugg i magen och lite molande mensvärk, det är ju livmodern som töjer sig hela tiden, tänk livmodern är lika stort som ett ägg och den växer ju väldigt mycket i början, inte konstigt att det känns i magen. Min barnmorska sa att så länge du inte har blödningar och smärtan inte håller i sig utan avtar är det ingen fara. Det hjälpte mig, det är lite tufft i början innan man lär känna sin kropp. Hoppas du blir lite lugnare. =) Det kan vara också ligament som spökar, det är hormonet Relaxin som spelar ett spatt, det gör att bäckenet vidgar sig och du kan få mer eller mindre ont från dag till dag, Lycka till med allt =)
Anmäl innehåll
Tack för era svar jag känner mig absolut lugnare nu.. så mycket jag inte vet och så skönt att höra från någon annan som erfarat samma sak. Barnmorskan känns juh bra och prata med men ibland känns det som att dom säger alla "rätta" skaer, så känns faktiskt ännu bättre att höra det från någon som verkligen känner igen och upplevt det! =) TACK TACK!
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in