← Alla frågor

Vecka 5

när tycker ni man kan tala om det för familjen

jana74 · Ställd 2010-05-14 · Uppdaterad 2026-09-05

Skriv ett svar

8 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Sina egna föräldrar och syskon berättade vi väldigt tidigt fö typ vecka5-6r. Men resten av släkten när jag kom över vecka 12 :)

0
Anmäl innehåll

samma för mig.. tycker det är bra att familjen (närmaste) vet om det innan...

0
Anmäl innehåll

jag berättade direkt var då i vecka 4 för dom närmaste

0
Anmäl innehåll

Berättade bara för min bästa vän så fort jag gjorde testet, sen berättade vi för familjen vid v12 o sen rulla de på :)

0
Anmäl innehåll

Vi berättade för familj och de allra närmaste väldigt tidigt. Men vi väntade med att berätta för vänner och bekanta vid v. 12. :)

0
Anmäl innehåll

Vi berättade för familjen på julafton :) Var då i vecka 7.

0
Anmäl innehåll

I och med att jag är så pass ung och det inte var någon planerad graviditet så berättade jag för min mamma när jag fick reda på att jag var gravid (v.6). Resten av familjen fick veta ca. 2v efter de att jag berättat för mamma. Nu är jag i v. 13 och har bara berättat för de närmaste.

0
Anmäl innehåll

de närmaste vännerna ska det stå :)

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Måste man ta gravtest på morgon urinet? Hur tidigt kände du av att du var gravid? Skillnad på ömma bröst vid pms och graviditet? · Vecka 2 Nidblödning? Missfall? Jättetidig mens? när börjar magen synas hos förstföderskor · Vecka 12