När började eran mage växa?
mvandersson · Ställd 2014-12-20 · Uppdaterad 2026-09-13
(Hade velat ta bild o lägga upp hur min mage ser ut på kvällarna men min kamera har gått sönder på mobilen, men får låna sambons o ta kort någon kväll)
8 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Vecka 26 typ m första barnet
Anmäl innehåll
Med första v 22 ca med nr 2 så ca v 16-17
Anmäl innehåll
Jag är i v 12 (11+5) och det har redan börjat synas och det är första barnet :)
Anmäl innehåll
Jag tyckte att det syntes jättemycket redan i vecka 7-8, kändes verkligen som att magen var större och att det borde synas. Men omgivningen såg det inte och när jag tittar tillbaka på kort som jag tagit varje vecka så förstår jag varför ;) Fick första kommentaren från en \"ovetandes\" när jag var i vecka 20 typ :)
Anmäl innehåll
Med första började den riktiga bevismaterial synas någon gång i vecka 20-21, nu är jag gravid med nr 2 i vecka 16 och den börjar komma nu men än så länge döljer jag den lätt med kläder :-)
Anmäl innehåll
Haha bevismaterial! Skulle givetvis stå bebismagen :-))
Anmäl innehåll
för mig var det vecka 17 som min mage smått började komma och titta fram. men nu har det blivit att jag fått köpa mycket tröjor i såna storlekar som jag annars inte har ännu inte riktigt vant mig tanken på att jag är stor om magen och en bebis som har kickboxning i magen i bland.
Anmäl innehåll
Jag tyckte det visade sig bara efter några veckor. Men läkaren som sjukskrev mig i veckan sa \"oj! Gravid i vecka 20 och sådär liten? En smyg graviditet\" haha, och jag tycker jag är stor. Men it vet jag ;) då är jag ju van att väga 48 kg också, så det kanske liksom syns mest för mig själv. Men just den där lilla utputningen under naveln kom ganska fort för mig. Lätt att dölja dock :)
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in