← Alla frågor

Vecka 8

när beställde ni första gratisboxen?

anneli_g · Ställd 2011-05-27 · Uppdaterad 2026-07-27

beställde första gravidboxen igår och känns lite som att ropa hej innan man är över bäcken. men samtidigt tänker jag att det egentligen inte spelar nån roll för grejerna kan ju vänta till barnet kommer oavsett om det blir mf nu eller inte..nån gång lär det ju komma en unge :) men vågar inte beställa mer nu eftersom jag fick obehagliga känningar i magen igår efter att jag beställt från allt för föräldrar. när vågade ni?

Skriv ett svar

8 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Jag beställde gratisboxarna då man gått så långt att man får hämta ut de. Babyproffsens box tex får man hämta ut max tre månader innan barnets beräknade BF.

0
Anmäl innehåll

Gjorde samma sak som Studenten =)

0
Anmäl innehåll

Väntade till vecka 28

0
Anmäl innehåll

Jag bestællde i princip med en gång =)

0
Anmäl innehåll

Vaddå gratidoxar? (:

0
Anmäl innehåll

ja vissa är ju ingen idé att beställa nu eftersom man inte får hämta dem förrän senare så tack för råden jag kommer nog göra som ni och vänta till 20+ med det som är till bebisen, men de finns ju vissa som är till för när man är gravid också och det var en sån jag beställde igår och blir bara inte av med känslan att det kanske går fel nu :( sztina det finns en lista här på startsidan över gratisboxar för både mamma och bebisar som man kan beställa gratis :)

0
Anmäl innehåll

Jag beställde i v 35

0
Anmäl innehåll

Jag beställde min i vecka 6, är nu i vecka 10, går in i vecka 11 på tisdag och allting går superbra. Våtservetterna blandannat kan ju även användas till annat om du skulle få MF. Jag köpte min barnvagn i vecka 7, jag blir så trött på folk som säger \"vänta med att köpa en massa saker, ifall något skulle gå snett\".. Vadå, som om att man skulle bli mer ledsen bara för att man har köpt en massa saker? Mår du bra och blir glad av att köpa/få hem saker, så mår förmodligen din baby också bra! Så kör hårt :) Lycka till!

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Måste man ta gravtest på morgon urinet? Hur tidigt kände du av att du var gravid? Skillnad på ömma bröst vid pms och graviditet? · Vecka 2 Nidblödning? Missfall? Jättetidig mens? när börjar magen synas hos förstföderskor · Vecka 12