Namngivning, (ej dop)
Josefine88 · Ställd 2011-05-27 · Uppdaterad 2026-09-10
Hade varit kul att höra från andra som haft något liknanade, vad gjorde ni, vart var ni? LIte tips och ideér hade suttit fint! =)
3 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Har inte haft namngivning själv men har varit på några! Jag kan verkligen rekommendera att man gör någon form av något lite seremoni aktigt, för annars kan det uppfattas som endast en presentinsamling!! Och det brukar inte uppskattas av släkt och vänner!! Utan bjud på lite god mat, fin dukning mm och be kanske någon farfar eller någon annan nära stående att hålla tal eller om någon kanske vill läsa någon fin dikt eller sjunga något! Ni som föräldrar kan ju \"visa upp\" den lilla/lille för alla och tala om vilka namn ni valt och varför! Lycka till!!
Anmäl innehåll
vi hyrde vanlig lokal, dukade fint med blått o sånt. Bjöd på buffe och hemma gjorda tårtor. Hade en liten cermoni där vi tog fram gudföräldrarna och sa några ord. hoppas du fått lite hjälp
Anmäl innehåll
vi bjöd närmaste familj och släkt, var ungefär 25 personer (har stora familjer). Vi var i byagården där vi bukade upp och bjöd på lunch, revbensspjäll, potatisgratäng, sallad, älgstek och lite annat gott. Sen hade vi paketöppning och efter det fika där vi tackade för alla prresenter och all uppvaktning som vi fått innan också. Var mysigt och personligt tycker jag :) Jo, vi valde även en fadder som vii hade tillfrågat innan som vi berättade för de andra att vi valt.
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in