Någon som vet,eller tror?
madde70 · Ställd 2012-08-14 · Uppdaterad 2026-09-11
Nu till frågan:Har ni varit där och pratat eller vet någon som varit där pga av velat ha snitt eller igångsättning?(Nu menar jag inte sånna som gått över tiden)Om ni nu bara skall tro.Tror ni det finns någon chans att jag blir igångsatt ganska snart när man fått tid till att prata med en läkare?Eller tror ni att dom inte tar hänsyn till att man mår skit..Mycket beror säkert på vilken läkare man får träffa.
4 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Jag ville bli igångsatt i slutet av vecka 37, pga att jag hade en sådan oro som tog knäcken ur mig.fick prata med en läkare och gjorde ett.\"hur mår jag\" test m.m. Efter det testet så ringde min läkare till psyk och sa till mig att han skulle vilja lägga in mig och medicinera mig på psyk, utan att ens gå igenom mina svar på frågorna.. jag protestera eftersom jag kände att det bara skulle förvärra allt och att det inte var det jag.behövde, jag behövde få ut mitt barn, för att må bra! Fick prata med psyk och dem höll med mig. Fick ingen igångsättning.. Gick över 9 dagar och mådde skit och var orolig varenda sekund utav dygnet, höll på bryta ihop och var rädd att jag därför skulle få förlossningsdepression. Som tur är så hände, inte det, jag fick ut min fina bebis och han var värd att vänta på, men jag tycker inte jag blev rätt behandlad utav vården..
Anmäl innehåll
Johannannas:Usch jag gråter när jag läser hur du blev behandlad.Jag kan säga så här,att förslår dom att lägga in mig på psyk med medicinering så får jag verkligen ett raseriutbrott.ALDRIG ALDRIG att jag hade gått med på det,då hade jag mått dåligt.Har liksom 4 barn hemma att ta hand om med.Jag hoppas att jag inte blir likadant behandlad på Näl för då byter jag sjukhus på direkten. Tack så hemskt mycket för sitt svar! Och skönt att det i slutänden blev bra för dig..
Anmäl innehåll
Halloj madde! Herre gud! Har aldrig ALDRIG hört innan att man ska bli inlagd på psyket så hon måste vara 1 på 10000000! Så tro nu för guds skull inte! Jag har som sagt fått tid för igångsättning för 6 av mina 7 barn pga rädsla ångest osv , sen har jag inte hunnit bli igångsatt pga att dem har satt datumet i slutet på v 37 ovh barnen som jag inte han få på de datumen har födds v 36+0, 36+4,37+1 och 37+4!!! Två har jag hunnit in på morgonen å blivit igångsatta på:-) det e det som oroar mig denna gång! Att jag får igångsättning el kejsarsnittstid i v 37 så föder jag i v 36! Stå på dig! Efter v 37+0 vet jag att dem kan sätta igång dig, så jag håller alla tummar på att du får en tid till slutet på veckan när du är där imorgon! Dem brukar vara trevliga! Kram på dig tjejen:-)
Anmäl innehåll
Tack snälla varginnan.Jag får alltid upp hoppet när jag läser dina svar:)Du har ju varit med om igångsättningar så det vet ju med vad du talar om..Ja du, tänk om jag får en tid i slutet av veckan:)Nu tror jag att dom är ganska hårda på NÄl vad det gäller snitt och igångsättningar,men skam den som ger sig;) Ha nu en riktigt bra dag och en bamsekram på dig
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in