← Alla frågor

Vecka 9

Någon som vet???

madde70 · Ställd 2012-01-27 · Uppdaterad 2026-09-05

Hej!Jag är nu i vecka 9 och dom såg hjärtat slå idag:)Om inte jag minns fel så när jag var på ett ultraljud i vecka 9 i förra graviditeten och läkaren såg hjärtat slå så har jag helt för mig att han sa att ser man det i vecka 9 så är det lika säkert som att va i vecka 12..Kan det vara så eller har jag helt för mig fel???

Kramar

Skriv ett svar

6 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Jag förstår inte riktigt vad du undrar. :/

0
Anmäl innehåll

jag menar missfallsrisken minskar ju efter vecka 12 och oftast inträffar ju missfallen innan hjärtat börjar slå fast man kanske inte märker av missfallet långt senare..Jag själv fick en blödning i vecka 12 då jag trodde jag skulle kunna pusta ut men nej då på ultraljudet hade det slutat växa redan i vecka5-6..Detta var ju så klart en annan graviditet kram

0
Anmäl innehåll

Jag har tyvärr bara hört v 12, men om läkaren säger det så kanske det är v 9:)

0
Anmäl innehåll

Jag har tyvärr bara hört v 12, men om läkaren säger det så kanske det är v 9:)

0
Anmäl innehåll

Har hjärtat börjat slå så är risken starkt minskad. Dock kvarstår den sista biten av "riskveckorna", nämligen när moderkakan tar över "försörjningen" till embryot/fostret/barnet (näring, rent blod osv). Detta sker runt v. 11-12+0 Men det är inte som att v. 12 är en magisk gräns utan risken minskar för var dag.

0
Anmäl innehåll

Jag upptäckte mitt missfall i vecka 12, men jag var redan på ett ultraljud i vecka 8 och fick då se ett tickande hjärta slå. Visade sig att fostret slutade uvecklas några dagar efter ultraljudet. Så det är nog väldigt olika det där. Vet hur jobbigt det är innan manhar passerat de där veckorna. Men försök att inte stressa upp dig för mycket. Kan med glädjde meddela att jag nu är i vecka 29 och att ett gammal missfall inte nödvändigtvis behöver innebära ett nytt missfall.

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Någon som varit ung och steriliserat sig? · Vecka 26 Vanligt att vara utan symptom? Hur viktigt är det att ta gravtest med morgon-urinet? · Vecka 3 Törstig och torr i mun · Vecka 5 Extremt tidiga tecken på graviditet? HJÄLP