Någon mer som blöder/blödit?
allasmamma · Ställd 2010-10-16 · Uppdaterad 2026-09-11
5 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Jag blödde i vecka 9 runt samma tid som jag skulle ha mens, men det var bara ljus ljus rosa färg. ring och brata med barnmorskan hon hjälper dig nog så du kan få göra ett vaginalt ultraljud så du vet att allt e bra med bebben :)
Anmäl innehåll
Hej :) i v 6 eller 7 så hade jag liteblodblandade flytningar som också bara blev på toapappret, hade det över en helg ungefär o blev jätteorolig men det var helt normalt sa alla jag ringde. Det är tydligen vanligt att under graviditeten ha små blödningar också så länge det inte är mycket o det gör ont. Sedan dess har jag inte blödit nåt mer o nu är jag idag i v 13 :) En slags mensverk hade jag också i början o den höll i sig men slutade för några veckor sen:) Lycka till och oroa dig inte för mycket, det försöker jag att inte göra :)
Anmäl innehåll
för mig kom det några droppar blod i v.9 men det gick bra för nu är jag i v.36+4 =)
Anmäl innehåll
Blödde runt vecka 7 -8 någon gång. Blödde i två omgångar men är fortfarande gravid i vecka tio nu någonting. ;) (Har inte så stor koll på hur långt ja gått :s) Men det med "Mensverk", det kan komma å gå under hela tiden. Hade som mest i början av min förra graviditet. Men inget farligt. =)
Anmäl innehåll
Hej allasmamma :) Hur mår du idag? Jag var i v.12 dagen innan CUB-testen fick jag en kraftig blödning, likt en riklig mens. Var helt säker på att det var ett begynnande missfall. Fel av mig :) På Cub:en såg de inget konstigt el spår av någon blödning och den lille mådde toppen! Jag blöder till å från mest till! sedan dess!....dagligen....lite rosa...ibland mer klart blod! Så jobbigt! Är i v.14 NU och har kollat mig en extra gång på a.gyn i v. 13 pga oro. De såg blödningen och att den inte kom fr livmodertappen. Bra? Kunde vara att moderkakan låg långt fram/ner,då ska blödningarna försvinna ju mer livmodern växer, yes! De ville inte utesluta begynnande missfall...de sköter sig själv där nere sa de oxå!! Blä! Men de viktiga - Ingen fara med den lille! Har inbokat UL i v. 17 försöker hålla mig lugn till dess. Tveka inte att ringa akut gyn och åk in, håller tummen :)
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in