← Alla frågor

Mina bröst sprängs!

Slyyn · Ställd 2012-02-25 · Uppdaterad 2026-09-07

Hej!

Fick min lille plutt i tisdags, ammar å de funkar bra.. Dock känns de ju mer eller mindre som om mina tuttar ska sprängas..

Kan man pumpa för att minska på trycket, eller ökar de då samtidigt produktionen?

tacksam för svar!

Skriv ett svar

4 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

jag fick oxå min lilla prinsessa i tisdags och jag känner som did. jag pumar för att allt ska komma igång bättre men jag tror inte trycket minskar som in bm sa på förlossningen så kommer brösten spänna oerhört och likna dolly parton haha. grattis o lycka till .

0
Anmäl innehåll

skrev jag lite för snabbt så det blev lite fel haha men hoppas du förstår vad jag menar :)

0
Anmäl innehåll

Det släpper! Risken med att pumpa är att de ökar produktionen, så om du pumpar för att brösten gör ont så pumpa bara lite granna tills de släpper lite. :)

0
Anmäl innehåll

bästa är att ta en alvedon, se till å ha varmt, ta en varm duch å massera och amma efter du masserat, det släpper efter några dagar. Jag hade oxå skitont, ändå käkade jag morfin (pga snitt) så jag förstår hur ont de gör för de som inte får smärtstillande :S

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Ont i ryggsidorna! Vad kan det vara? · Vecka 24 Framfall efter förlossningen :-( Kraftiga sammandragningar plus att ungen rör sig hela tiden!! · Vecka 36 Hur känns värkarna? Är i v39 · Vecka 39 Ont i magen/lös i magen v39 · Vecka 39