magen växer ej.. :,(
angel93 · Ställd 2013-06-14 · Uppdaterad 2026-09-07
Låren har tagit stryk av uppviktgången.. och brösten blivit lite bredare och något fastare.. men magen då??
Min pojkvän (som är pappa till barnet) säger att barnet förmodligen ligger långt in och att det är därför magen inte syns.. mer än när den är svullen.. men med tom mage.. är ingen skillnad.. börjar oroa mig..
Ändå känner jag hur trångt det känns i lilla magen.. jeansen sitter lite tightare än innan.. men när kmr magen växa? Min första graviditet växte magen fruktansvärt mkt.. gick upp 12 kg på 9 veckor.. och bebisen låg långt ut på magens kant. Man såg tydligen en skarp kant som stack ut.. men ingenting nu??? Lite besviken faktiskt, vill ju se lilla magen växa :(
9 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Bebisen ær bara ca 3-4 cm æn så længe! Magen kommer inte førrens ca v.20 nær bebisen børjar bli såpass stor att det blir synligt. Putmage betor på svullnad och tarmar som flyttar på sig nu :) tålamod!
Anmäl innehåll
När det gäller tålamod är jag den sista människan att be ta det lugnt och invänta något. Stressar fram med allt och vill se förändring omgående (det är så jag alltid har varit) Men vi får väl lov att invänta den växande magen, blir ju lite orolig dock.. men bebis mår bra.. men magen oroar mig ändå lite som sagt.. gått ner till ursprunglig vikt som jag stod på i v. 6.. tråkigt.. äter mycket mindre.. konstigt eftersom jag är gravid.
Anmäl innehåll
Som sara skriver - det kan dröja många många veckor till innan du ser någon skillnad. Bebisen ligger i ditt bäcken än så länge och kan inte påverka magens storlek på ett bra tag. Däremot får vissa svullna tarmar tidigt, som ser ut som en bebismage. Men det är som sagt ingen riktig bebismage :)
Anmäl innehåll
Det kan dröja till vecka 20 för vissa innan magen syns. Att gå upp 12 kg på nio veckor är nog ganska ovanligt :-) så din mage kommer nog snart, embryot är så otroligt litet så finns ingen möjlighet att se just det på magen än. Tarmar och sånt som lägger sig på plats kan göra att det ser ut som att man har en kula tidigt :-)
Anmäl innehåll
Min mage kom i v 20 o då väntade jag ändå twins :) den kommer o du kommer hinna tröttna på den ;)
Anmäl innehåll
Jag är i vecka 18+4 i min andra graviditet men har h Ingen mage alls ännu :)
Anmäl innehåll
Min mage kom inte förens typ v.20. De kommer jag lovar! Ta de lugnt ! :)
Anmäl innehåll
på mig syntes inget förens i vecka 26 typ. Eller, jag såg ju men ingen annan såg det. I vecka 18 ca så såg det ut som det låg en falukorv i magen när jag låg ner. Typ. Bebisen är ju fortfarande jätteliten :)
Anmäl innehåll
Magen kommer antagligen gå tillbaka lite till och med, när tarmarna lagt sig som de vill och allt är \"i ordning\", sen kommer den riktiga bebismagen, och då kommer den med buller och bång!
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in