← Alla frågor

Vecka 40

lite fosterrörelser, ringa förlossningen?

myrmamman · Ställd 2012-08-17 · Uppdaterad 2026-09-08

Jag ha inte några "starka" (menar med det att jag känner rörelser men inga direkta sparkar som jag brukar) fosterrörelser och jag känner de inte alls så ofta. Hur ofta ska det kännas nu i slutet? Borde jag ta kontakt med förlossningen? Har hört att bebisen sover mycket nu i slutet så jag kanske oroar mig i onödan?

Känns inte som att det är på gång över huvud taget. är ute och går lite grand i hopp om att få igång det men det kanske är tvärt om? Det kanske är farligt för mig och bebisen om jag blir andfådd? Vad tror ni, snälla hjälp mig!

Skriv ett svar

3 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Oftast så lugnar bebisen ned sig betydligt strax innan förlossningen. Så länge du känner något i magen är det ingen fara. Så sa de till mig iallafall. Men det skadar ju aldrig att ringa in och rådfråga. :) De svarar säkert så gärna på oroliga mammors samtal. :D

0
Anmäl innehåll

De e så de ska vara :):) men ring alltid till förlossningen, de e mer lugnande att höra dem säga det :)

0
Anmäl innehåll

Jag är i v 40+4 idag och upplever ungerfär samma sak. Jag känner att den rör sig vid ett flertal tillfällen per dag, men inte lika kraftfullt som tidigare. Var också nära att ringa förlossningen men lugnade mig när pappan kom hem från jobbet och bebisen vakna av att vi samtalade och ville vara delaktig genom att sparka runt lite extra i några minuter.

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Någon som varit ung och steriliserat sig? · Vecka 26 Vanligt att vara utan symptom? Hur viktigt är det att ta gravtest med morgon-urinet? · Vecka 3 Törstig och torr i mun · Vecka 5 Extremt tidiga tecken på graviditet? HJÄLP