lätt eller svår förlossning?
kimsyvimsy · Ställd 2010-10-02
Själv har jag inte haft någon typ av smärta alls än och är i vecka 27.. peppar peppar ..
4 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Det var en svår fråga =P Jag har hört att desto mer man rör på sig lättare förlossning får man =D Jag tror att förlossningen kan vara jobbigare om man mår väldigt dåligt de sista månaden eftersom man behöver mycket kraft under förlossningen... Jag har mått bra till den 8 månaden och nu har jag 3-5 veckor kvar och mår jätte dåligt =( Jag undrar hur min förlossning kommer bli då =S
Anmäl innehåll
det kan man nog inte svara på.. med mitt första hade jag en skaplig graviditet, och det tog inte mer än en halvtimme att föda, med mitt andra hade jag kraftig foglossning från vecka 13-14 och hela graviditeten kunde inte gå alls de 3 sista månaderna.. och födde under mindre än 20 minuter.
Anmäl innehåll
jag har ingen aning, men hoppas verkligen inte att det är så! jag har haft en graviditet från helvetet!:/
Anmäl innehåll
Heii.. Jag mådde nå sjukt dåligt under 8 månader, sen hade jag en helvetes förlossning som pågick i flera timmar, så i mitt fall stämde det.
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in