Läckande bröst!
Josefine88 · Ställd 2011-06-12 · Uppdaterad 2026-09-13
Jag blev mamma till en son för 12 dagar sen, och jag helammar. Mina bröst läcker något så otroligt mycket, speciellt på natten. Förslag på vad man kan sova i? Inte så skönt att sova i BH tycker jag!
Tackar!
6 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Hej. Så va de för mig i början också men de gick över sen när brösten vant sig hur mycket bebisen äter. Jag sov i bh och de gör ja nu också men de är ju en ammningsbh som inte har en bygel som gör ont, så ja tycker de går bra och man vänjer sig också. Hoppas de blir bättre snart =) och grattis till din lilla son =D
Anmäl innehåll
Hej jag fick en dotter för lite mer än en månad sedan och jag sover i en bikini utan byglar för jag tycker den var mjukare än en amningsbh..
Anmäl innehåll
På Twilfit finns en sovtop/BH just för att kunna ha på ex. natten.Man kan lägga i amningsinlägg i den om man vill. Jag har provar den och den känns jätteskön!
Anmäl innehåll
jag hade en amnings sport topp super skön att sova i o lätt att amma i=)
Anmäl innehåll
Www.ammamamma.nu har ett amningsnattlinne med inbygd bh.
Anmäl innehåll
jag hittade en suverän, mjuk liten ammningsbh på hanséns för bara 250 kr, har använt dom varje natt sen jag fick lillan tills jag slutade amma och aldrig stört mig på den. Jag är annars en sån som gärna ligger bara i trosor. Och jag har haft massor med mjölk som har sprutat hela tiden, dock hjälper inte bh och inlägg ibland, då blir det helt enkelt blött.
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in