← Alla frågor

Vecka 30

Kramp/toalettbesök.. Hjälp miiig!!

Rebecccaaaa · Ställd 2011-11-08 · Uppdaterad 2026-09-09

Hej snälla ni!

Jag behver er hjälp, kom nyss hem efter en middag på stan och fick världens kramp i nedre delen av magen med kanske 30sek mellan rum innan jag gick på toa och va liite lös i magen, nu efteråt gick jag och la mig i sängen och sen när ja satte mig upp kom smärtan tillbaka men bara en gåg hittills..och känner lite att ja vill gå på toa när dom väl kommer men annars e de lugnt?

Vad är nu detta jag är faktiskt lite orolig så snälla hjälp mig.. kanske bara är magen som spökar??Eller borde jag göra något?

Skriv ett svar

4 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Tror bara det är magen som spöke, jag har själv väldiga problem med magen i graviditeten. Tarmar och så som flyttar på sig :) kanske du har ätet något som inte har varit så bra. Hoppas allt blir bättre snart:)

0
Anmäl innehåll

Jaa jag hoppas verklign det för det va riktigt obehagligt alltså! Men sen fick j pnik över att bm sagt att magen tömmer sig innan förlossningen!! Neeeeej nu kommer de igen så fort ja sätter mig upp de gör jääättee ont :( sen nuu släppte det.. BUUH :( Du ser det hann komma en smärta och försvinna under detta svar bara.. knepigt

0
Anmäl innehåll

tycker du ska ringa förlossningen om det fortsätter. ingen här kan ju säga dig vad det är :P

0
Anmäl innehåll

Vila! Om det försvinner när du ligger ner så ligg ner ett bra tag till. Alvedon kan man ta, två stycken för med vår blodmängd hjälper inte en. Lycka till och krya på dig!

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Ont i ryggsidorna! Vad kan det vara? · Vecka 24 Framfall efter förlossningen :-( Kraftiga sammandragningar plus att ungen rör sig hela tiden!! · Vecka 36 Hur känns värkarna? Är i v39 · Vecka 39 Ont i magen/lös i magen v39 · Vecka 39