Klåda i underlivet
Tove81 · Ställd 2017-04-13 · Uppdaterad 2026-09-12
7 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Säkert svamp!:/ jag körde pevaryl o har gjort mina 2 tidigare graviditeter:)
Anmäl innehåll
Boka tid hos din bm eller på en gynmottagning för att konstatera vad klådan beror på innan du börjar behandla mot svamp. Under graviditet går man in i ett klimakterieliknande tillstånd hormonellt sett, och det ger sköra och lite torra slemhinnor, vilket också kan ge klåda. Då räcker det med att du behandlar med t.ex olja när du får klådan.
Anmäl innehåll
Jag ska ringa min bm på tisdag. Använder nu babyolja och intim gel. Kliar på blygdläppar och runt om :/
Anmäl innehåll
Tog du pevaryl utan att prata med bm?
Anmäl innehåll
Jag hade pevaryl med första ungen för 7 år sedan o nu när jag väntade andra ungen ringde jag bm o frågade o dom sa att det är helt ok att använda pevaryl man kan ringa o fråga med o få rådgivning via telefon:) denna graviditet har jag dock sluppit svamp :) men för typ 8 år sedan fanns inget annat svampmedel än pevaryl.. står i alla bruksanvisningar att du ska rådfråga först:)
Anmäl innehåll
Jag rådgjorde med min svärmor som är apotekare...hin menade på att jag lätt kan ta pevaryl. Tog en ikväll då det kliiiiiar så. Hoppas att det ger sig snart. Jobbigt med klåda. Har även babyolja och intim gel.
Anmäl innehåll
Tror du ska köra på med pevaryl! Köp vagitorierna med oftast börjar en svampinfektion inne i muttan o inte utanpå:) så kör 3 dagars behandling med vagitorierna o smörj utanpå så fort det kliar!;) så ska du se att det blir bättre efter första dagen:)
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in