Känner inte bebisen :(
mini_89 · Ställd 2011-05-30 · Uppdaterad 2026-09-12
Bör jag vara orolig ? Dom sa på ul att min moderkaka ligger i framvägg, men jaghar kännt aparkar och rörelser förut ?
Ska till BM imorgon då jag fylls med vätska väldigt fort och väldigt mycket, tror ni hon kollar hjärtljudet om jag ber henne ? Eller ska jag ringa gyn ?
Börjar bli orolig =(
6 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
Tror inte att du behöver vara orolig har också moderkaka i framvägg och inte förrens i typ v 25-26 kände jag rörelse varje dag och då är det mitt tredje barn!
Anmäl innehåll
Tror inte heller du behöver vara orolig. Men om du ändå ska träffa bm imorn så prata med henne
Anmäl innehåll
Fast jag kände första sparken i vecka 16, väldigt ofta och jag har känt rörelser varje dag. Men nu känner jag inget, inte ens rörelser.
Anmäl innehåll
Fast jag kände första sparken i vecka 16, väldigt ofta och jag har känt rörelser varje dag. Men nu känner jag inget, inte ens rörelser.
Anmäl innehåll
ja vet inte.. men spontant om du märkt så stor skillnad borde du ringa och kolla upp de, men nu har du ju väntat länge ändå.. så kolla du det med bm imorgon... ja har också min i framvägg... men ja kände inte tydligt varje dag runt den veckan.. så svårt att säga.. men ja tycker du ska kolla upp de med henne i alla fall.. gynnar inte barnet att du går och är orolig! Hoppas allt går bra!
Anmäl innehåll
Jag kände inte dom första rörelserna förns jag var i v.22 och nu känner jag av nån svag spark då och då men inte varge dag heller (är nu i v.24).. Allt är säkert bra menom du även ska till din bm i morrn så passa på och kolla med henne så du känner dej lugnare sen :)
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in