Kan fostret dö av panikattack?
PaulineK · Ställd 2013-06-10 · Uppdaterad 2026-09-05
Igår gick jag igenom en av mina värsta panikångestattacker. Den höll i sig i ungefär 45 min och medförde att jag fick dåligt med syre och nästan svimmade. Under tiden har jag även spänt mig och pulsen har varit bra mycket högre än vanligt.
Men kan en sån här attack stressa ihjäl fostret, ordagrant alltså, att bebisen faktiskt dör av stressen? För det får man ju jämt höra att bebisen påverkas extremt mycket av mammans mående. Som tur är får jag numera dem där starka attackerna ytterst sällan och när jag väntade dottern slapp jag de starkaste panikattackerna helt..
2 svar
Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.
De tror jag inte. Kanske om de skulle ske ofta. Men kontakta din bm. O be om hjälp. Ev ett tidigt ul. Lycka till
Anmäl innehåll
Rent spontant skulle jag säga nej, men stress påverkar absolut. För hög puls, för länge, eller för låg puls, kan påverka flödet till livmodern så bebis också blir stressad. Är du i tidig graviditet är påverkan mindre. Stressade mammor löper dock större risk att föda prematur, så försök hitta harmoni i ditt liv. Lycka till!
Anmäl innehåll
Svara på frågan
Du måste vara inloggad för att svara. Logga in