← Alla frågor

Ingen märkbar ägglossning.

Pippilotta · Ställd 2009-04-15 · Uppdaterad 2026-09-07

Hejsan!

Jag har en liten fundering..

Enligt min kalender skulle jag ha ÄL mån 13 men jag har inte märkt någon. (Gör det ibland)

Jag och min sambo hade oskyddat en, två dagar innan ÄL.

Jag har ont långt ner i magen i dag och undrar om det är ÄL som är sen och kommer nu , men det känns inte som värk vid Ägglossning knepigt..

Uteblir ÄL om man blir gravid samma ägglossning? Inga flytningar eller så?

Jag undrar vad ni tror?!(medans jag väntar på att göra testet)

Tack snälla ni!

Skriv ett svar

4 svar

Svaren sorteras efter hur hjälpsamma andra tyckt att de var.

Hej Det är mycket man funderar på när man hoppas på att bli gravid men man kan väl konstatera att utan ägglossning ingen graviditet så den måste ju till först. Jag tycker att ägglossningen kan kännas olika men har alltid flytningar men sista ÄL så hade vi oskyddat dagen innan och på morgonen efter hade jag typisk ÄL-flytning - seg och trådig men bara märkbart vi ett toabesök. Insåg att jag var gravid några veckor senare. Så kanske det kan va att symptomen inte blir så märkbara när man blir gravid för det behövs ju inte. Lycka till i alla fall.

0
Anmäl innehåll

Så min ägglossning måste ha uteblivit denna månad?Eftersom jag inte märkt något. Ingen synlig/märkbar ägglossning= omöjligt att bli gravid?

0
Anmäl innehåll

hejsan!!! det är väldigt olika det där med hur man känner av sin ägglossning... Jag själv har aldrig någonsin direkt påverkats av min ägglossning annat än att jag kanske är lite mera pilsk då än vanligt... medans vissa kvinnor kan ställa sin klocka efter ägglossningen och vet exakt när det infaller... Det krävs ju en ägossning för att man skall bli gravid så klart eftersom ägget tillsammans med spermien är det som blir ett nytt liv.... för att ta reda på om man har ägglossning kan vissa kvinnor märka det på att dom får ökad mängd flytningar som är lite tjockare än vanligtvis... men för oss andra som inte märker av det lika tydligt finns ägglossningstest på apoteket som kan fungera... värt att pröva iallafall... lycka till/pernilla

0
Anmäl innehåll

En del kvinnor har inte ÄL varje månad. Läste om ett par som försökt få barn i många år utan att lyckas. De använde sig av Billingsmetoden (du kan läsa på http://www.familjeplanering.se/ ) De blev gravid efter att ha insett att hon hade ÄL då och då så de kunder planera efter det. Lyckades 2 gånger. Det kan ju va så att du inte hade ÄL nu men det kan väl också va att du faktiskt blev gravid. Du får ha tålamod :-)

0
Anmäl innehåll

Svara på frågan

Du måste vara inloggad för att svara. Logga in

Relaterade frågor

Få träffa farmor eller ej? · Vecka 24 Mensvärk men ingen mens, testade negativt men har ömmande bröst och kissar ovanligt ofta. Hjälp med lite ovanliga men fina flicknamn? · Vecka 36 Sjukpenningnivå och lägstanivå · Vecka 36 Arbetsförmedlingen ..... · Vecka 27